REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przyspieszona amortyzacja dla elektrycznych wózków nożycowych jest możliwa?

amortyzacja
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych do współczynnika maksymalnie 2,0 dla elektrycznych wózków nożycowych wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej.

Elektryczne wózki nożycowe a przyspieszona amortyzacja

Wnioskodawcą jest spółka, która działa w branży hurtowej sprzedaży owoców i warzyw. Spółka wykorzystuje w swojej działalności elektryczne wózki nożycowe. Wózki zostały zaklasyfikowane do grupy 6 KŚT „urządzenia techniczne”, podgrupy 64 „dźwigi i przenośniki”, dla których standardowa stawka amortyzacji wynosi 18%. Używane w specyficznych warunkach szklarniowych, wózki są poddawane intensywnej eksploatacji oraz rygorystycznym zabiegom odkażania i dezynfekcji, co wpływa na ich trwałość. Charakterystyczna cecha wózków polega na ich zaawansowanej specyfikacji technicznej. Wyposażone są one w różnorodne funkcje, takie jak platforma z pedałem gazu, hydrauliczne nożyce, systemy sterowania prędkością oraz dodatkowe panele sterowania i czujniki bezpieczeństwa. Spółka zadała pytanie KIS, czy jest uprawniona do korzystania z przyspieszonej metody amortyzacji, stosując współczynnik do maksymalnie 2,0 dla swoich urządzeń, uwzględniając unikalne warunki ich użytkowania oraz szybki rozwój technologiczny.

REKLAMA

Wnioskodawca stwierdził, że elektryczne wózki nożycowe są urządzeniami poddanymi szybkiemu postępowi technicznemu. Wskazał, że urządzenia są wyposażone w zaawansowane układy mikroprocesorowe i komputerowe. Ponadto, spełniają kryteria dla przyspieszonej amortyzacji. Zdaniem wnioskodawcy, specyficzne warunki eksploatacji oraz szybki postęp technologiczny uzasadniają podwyższenie stawki amortyzacyjnej.

KIS: istnieje możliwość przyspieszonej amortyzacji dla elektrycznych wózków nożycowych 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że istniała możliwość zastosowania przyspieszonej amortyzacji dla elektrycznych wózków nożycowych. KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 16i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mają możliwość podwyższenia stawek amortyzacyjnych dla maszyn i urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu do współczynnika nie wyższego niż 2,0. W przypadku wózków nożycowych, organ podatkowy uznał, że spełnione zostały kryteria maszyn z grupy KŚT 4-6, w których zastosowano nowoczesne technologie, co uprawniało do zastosowania wyższego współczynnika amortyzacji. Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że zaawansowane technologicznie wózki nożycowe spółki wykorzystywane intensywnie w specyficznych warunkach produkcji szklarniowej, były poddawane postępowi technicznemu znacznie szybszemu niż typowe urządzenia.

Ponadto, KIS podkreśliła, że częste odkażanie i dezynfekcja, wymagane ze względów sanitarnych, mogły przyspieszać proces zużycia urządzeń. Według organu, wpłynęło to znacząco na ich trwałość oraz żywotność, co również uzasadniało wyższe stawki amortyzacyjne.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.715.2023.2.SH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA