Czy przychód z wynajmu lokali po ich wycofaniu z działalności gospodarczej kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem jako najem prywatny?
REKLAMA
REKLAMA
Wynajęcie lokali wycofanych z działalności gospodarczej
Wnioskodawczyni prowadząca działalność w zakresie handlu detalicznego posiada lokale, które wynajmuje innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Ze względu na coraz większą konkurencję sieci handlowych, wysokie koszty prowadzenia działalności oraz zbliżający się wiek emerytalny kobieta postanowiła ograniczyć zasięg swojej firmy. Wynajmowane lokale poza tym, w którym prowadzi handel, planuje wycofać z działalności gospodarczej i przekazać je do majątku prywatnego. Lokale zamierza wynajmować na zasadzie najmu „prywatnego”, a przychód z wynajmu opodatkować ryczałtem.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy po wycofaniu lokali z działalności gospodarczej i przekazaniu ich do majątku prywatnego przychód z wynajęcia może zaliczyć do przychodów z odrębnego źródła, tj. „najmu prywatnego” i opodatkować ryczałtem.
Podatniczka argumentowała, że przychody uzyskiwane z wynajmu lokali, które zostaną wycofane z działalności gospodarczej i przeniesione do jej majątku prywatnego, powinny być traktowane jako przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, czyli z tzw. „najmu prywatnego”. Twierdziła, że przychody te będą podlegać opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Najem prywatny opodatkowany ryczałtem
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w przedmiotowej sprawie przychód z wynajmu można zaliczyć do przychodów z odrębnego źródła, tj. „najmu prywatnego” i opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zaznaczył, że przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
„W Pani sytuacji, skoro zamierza Pani wycofać lokale (poza tym, w którym prowadzi Pani handel) z działalności gospodarczej do majątku prywatnego i wynająć je w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, to najem ten będzie stanowić źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody osiągnięte z tytułu wynajmu tych lokali na zasadach najmu prywatnego należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosownie do art. 2 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Właściwą stawką do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Panią z tytułu najmu na zasadach wskazanych we wniosku będzie stawka 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł".
Podsumowując, organ stwierdził, że po wycofaniu lokali z działalności gospodarczej i przekazaniu ich do majątku prywatnego przychód z wynajmu można zaliczyć do przychodów z odrębnego źródła, tj. „najmu prywatnego” zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT i opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA