Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług kremacji zwłok?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi kremacji zwłok a ryczałt
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi kremacji zwłok sklasyfikowane jako PKWiU 96.03.11.0 –„Usługi cmentarzy i usługi związane z przeprowadzeniem kremacji”. Przedsiębiorca świadczy usługę kompleksową złożoną z kremacji zwłok wraz z dostawą kartonowej trumny niezbędnej do wykonania usługi oraz urny na prochy. W dotychczas prowadzonej działalności podatnik dokonywał rozliczeń podatkiem liniowym, natomiast obecnie rozważa zmianę na ryczałt ewidencjonowany.
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczone przez niego usługi mogą być opodatkowane zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli według stawki 8,5%.
Podatnik argumentował, że świadczone przez niego usługi kremacji zwłok, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu. W uzasadnieniu swojego stanowiska dowodził, że spełnia wszystkie warunki umożliwiające rozliczanie się z uzyskiwanych przychodów według ww. sposobu. Ponadto, na poparcie swojego twierdzenia przywołał interpretację indywidualną, która potwierdza zastosowanie 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w podobnym przypadku świadczenia kompleksowych usług pogrzebowych.
KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 8,5%
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przychody ze świadczenia usług kremacji zwłok, mogą być opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreślił, że aby skorzystać z opodatkowania ryczałtem, podatnik musi spełnić określone warunki, a także nie może podlegać konkretnym wyłączeniom. Ponadto, zaznaczył, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
„Pierwszy przychód z tytułu tej działalności, który zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku, osiągnie Pan w styczniu 2024 roku. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym planuje Pan złożyć w ustawowym terminie, tj. do 20 lutego 2024 r. Prowadzona przez Pana działalność spełnia warunki z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wniosek dotyczy roku 2024 oraz następnych. W 2023 roku nie osiągnie Pan limitu wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz nigdy nie korzystał Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej. Ponadto, wskazał Pan, że nie spełnia Pan przesłanek z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W odniesieniu do świadczonej przez Pana usługi wskazać należy, że nie została ona objęta dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” - zauważył organ.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że przedsiębiorca wykazał, że spełnia warunki umożliwiające rozliczanie się z uzyskiwanych przychodów według 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
„Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy, a także treść wniosku, będzie Pan uprawniony do rozliczania się z uzyskiwanych przychodów ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług kremacji zwłok, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 96.03.11.0 – „Usługi cmentarzy i usługi związane z przeprowadzeniem kremacji”, 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.