REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług kremacji zwłok?

pogrzeb
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody ze świadczenia usług kremacji zwłok, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 96.03.11.0, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Usługi kremacji zwłok a ryczałt

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi kremacji zwłok sklasyfikowane jako PKWiU 96.03.11.0 –„Usługi cmentarzy i usługi związane z przeprowadzeniem kremacji”. Przedsiębiorca świadczy usługę kompleksową złożoną z kremacji zwłok wraz z dostawą kartonowej trumny niezbędnej do wykonania usługi oraz urny na prochy. W dotychczas prowadzonej działalności podatnik dokonywał rozliczeń podatkiem liniowym, natomiast obecnie rozważa zmianę na ryczałt ewidencjonowany.

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczone przez niego usługi mogą być opodatkowane zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli według stawki 8,5%.

Podatnik argumentował, że świadczone przez niego usługi kremacji zwłok, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu. W uzasadnieniu swojego stanowiska dowodził, że spełnia wszystkie warunki umożliwiające rozliczanie się z uzyskiwanych przychodów według ww. sposobu. Ponadto, na poparcie swojego twierdzenia przywołał interpretację indywidualną, która potwierdza zastosowanie 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w podobnym przypadku świadczenia kompleksowych usług pogrzebowych.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 8,5%

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przychody ze świadczenia usług kremacji zwłok, mogą być opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreślił, że aby skorzystać z opodatkowania ryczałtem, podatnik musi spełnić określone warunki, a także nie może podlegać konkretnym wyłączeniom. Ponadto, zaznaczył, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Pierwszy przychód z tytułu tej działalności, który zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku, osiągnie Pan w styczniu 2024 roku. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym planuje Pan złożyć w ustawowym terminie, tj. do 20 lutego 2024 r. Prowadzona przez Pana działalność spełnia warunki z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wniosek dotyczy roku 2024 oraz następnych. W 2023 roku nie osiągnie Pan limitu wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz nigdy nie korzystał Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej. Ponadto, wskazał Pan, że nie spełnia Pan przesłanek z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W odniesieniu do świadczonej przez Pana usługi wskazać należy, że nie została ona objęta dyspozycją art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” - zauważył organ.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że przedsiębiorca wykazał, że spełnia warunki umożliwiające rozliczanie się z uzyskiwanych przychodów według 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

„Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy, a także treść wniosku, będzie Pan uprawniony do rozliczania się z uzyskiwanych przychodów ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług kremacji zwłok, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 96.03.11.0 – „Usługi cmentarzy i usługi związane z przeprowadzeniem kremacji”, 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006434056,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-8-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0112-KDSL1-1-4011-442-2023-2-JB.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA