Czy wydatki na catering, zajęcia sportowe oraz usługi masażu, z których korzystają pracownicy można zaliczyć do kosztów podatkowych?
REKLAMA
REKLAMA
Koszty cateringu, zajęć sportowych oraz masażu a przychód
Spółka w odpowiedzi na potrzeby pracowników nawiązała współpracę z wyspecjalizowanym i niezależnym podmiotem świadczącym usługi przygotowania posiłków. W ramach tej współpracy w siedzibie firmy została otworzona stołówka, dostarczająca nieodpłatnie posiłki i napoje zatrudnionym. Ponadto, podmiot posiada w swojej siedzibie urządzoną siłownię dzięki, której zapewnia pracownikom możliwość korzystania z zajęć sportowych, tj. joga, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, bieganie, jazda na rowerze oraz z usługi masażu. W związku z zapewnieniem ww. świadczeń na rzecz pracowników firma ponosi wydatki na usługi cateringowe, instruktorów/trenerów, masażystów oraz wynajem powierzchni, na jakich odbywają się wspomniane zajęcia.
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wydatki na usługi cateringowe, zajęcia sportowe oraz koszty usług masażu, z których korzystają pracownicy, spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Firma była zdania, że koszty przedmiotowych usług, z których korzystają jej pracownicy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Argumentowała, że poniesione wydatki mają na celu zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy oraz efektywniejsze wykorzystanie czasu, co powinno pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie spółki i na możliwość generowania przez nią przychodów. Ponadto, wdrożone programy służą zarówno samym pracownikom, jak i w sposób pośredni pracodawcy, tj. zmniejszają ryzyko spadku kreatywności i wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności firmy.
Możliwość zaliczania wydatków do kosztów podatkowych
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów usług cateringowych, zajęć sportowych oraz kosztów usług masażu.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT. Zaznaczył, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy: „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1". Ponadto, wyjaśnił, że stosownie do ww. przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
„Wskazać należy, że wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także tzw. koszty pracownicze obejmujące m.in. świadczenia wypłacane na rzecz pracowników wraz z narzutami, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety, ale również i inne wydatki ponoszone na rzecz pracowników, które w sposób pośredni wpływają na zwiększenie czasu i efektywność wykonywania obowiązków służbowych, są wyrazem troski Spółki o zdrowie osób zatrudnionych, mogą korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie pracowników Spółki, mają na celu wzrost motywacji i zaangażowania osób zatrudnionych w wykonywanie ich służbowych obowiązków oraz wzrost efektywności wykonywanej przez nich pracy, oraz są czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia lojalności osób zatrudnionych wobec Spółki i postrzegania Spółki jako atrakcyjnego pracodawcy” - wskazał organ.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że wydatki ponoszone na zapewnienie posiłków i napojów dla pracowników (koszty usług cateringowych), wynagrodzenie dla instruktorów/trenerów i masażystów, wynajem powierzchni, w których odbywają się zajęcia sportowe, tj. joga, piłka nożna itd., a także koszty siłowni zlokalizowanej w budynku firmy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, jako tzw. koszty pośrednie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.