REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości na spłatę kredytu mieszkaniowego uprawnia do ulgi podatkowej?

Zaliczka na PIT 2024 - umowa o pracę
zaliczka na pit 2024 podatek dochodowy pracownika umowa o pracę kalkulator
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia podlega opodatkowaniu, a możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na cele mieszkaniowe zależy od spełnienia określonych warunków.

Wydatkowanie dochodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu mieszkaniowego

10 stycznia 2020 roku, wnioskodawca zakupił nieruchomość z matką za 375 000 zł, gdzie jego udział stanowił 2/3. 26 lipca 2021, wraz z partnerką, zaciągnął kredyt na zakup mieszkania. Po ślubie w 2022, stworzyli wspólnotę majątkową. 31 października 2023, wnioskodawca sprzedał nieruchomość za 465 000 zł, otrzymując 310 000 zł jako swój udział.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy dochód ze sprzedaży nieruchomości, który stanowił jego majątek osobisty, przeznaczony na spłatę części kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przed małżeństwem, uprawnia go do ulgi podatkowej według art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy o PIT.

Wnioskodawca twierdzi, że wydatkowanie dochodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu mieszkaniowego powinno uprawniać go do skorzystania ze zwolnienia od podatku, zgodnie z przepisami ustawy o PIT.

Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PIT

REKLAMA

Organ podatkowy stwierdził, że sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PIT, jako że nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia i nie była związana z działalnością gospodarczą. Podatek dochodowy wynosi 19% różnicy między przychodem a kosztami nabycia i nakładami na nieruchomość. Co do ulgi podatkowej, organ wskazał, że dotyczy ona wydatków na własne cele mieszkaniowe, które muszą być udokumentowane i poniesione w okresie trzech lat od dnia sprzedaży nieruchomości. Spłata kredytu hipotecznego związanego ze sprzedażą nieruchomości jest akceptowalna, ale nie w przypadku spłaty kredytu zaciągniętego przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży.

"Stwierdzić należy zatem, że wydatki poniesione przez Pana - w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie udziału w nieruchomości - na spłatę kredytu zaciągniętego uprzednio na nabycie wraz z Pana obecną żoną mieszkania, gdzie za zadłużenie wynikające z zawartej umowy ponosi Pan wraz z żoną odpowiedzialność solidarną, i w którym to budynku realizuje Pan własne cele mieszkaniowe, mogą stanowić wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegać rozliczeniu przy ustalaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko Pana uznałem za prawidłowe, bo zgodnie z zakresem Pana żądania potwierdziłem, że spłata ww. kredytu może zostać uznana za wydatek na własne cele mieszkaniowe.

Zaznaczam przy tym, że aby Pana dochód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w całości korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to musi Pan cały przychód z odpłatnego zbycia przeznaczyć w ww. terminie na własne cele mieszkaniowe, a nie kwotę dochodu." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

REKLAMA

Organ podatkowy potwierdził, że naliczenie podatku dochodowego było prawidłowe. Skorzystanie z ulgi podatkowej zależy od spełnienia warunków ustawowych, w tym wydatkowania środków na cele mieszkaniowe w określonym terminie. Spłata kredytu hipotecznego może stanowić wydatek na cele mieszkaniowe, ale tylko jeśli jest związana z nowo nabytą nieruchomością po sprzedaży poprzedniej.

Źródło: Przeznaczenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład majątku własnego na spłatę części kredytu mieszkaniowego zaciągniętego, w terminie... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.689.2023.2.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA