Czy przeprowadzka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmienia status podatkowy obywatela Polski?
REKLAMA
REKLAMA
Przeprowadzka do ZEA a status podatkowy obywatela Polski
Obywatel Polski, który w 2023 roku przeprowadził się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Mężczyzna przebywał w ZEA przez ponad 183 dni w roku podatkowym, podejmując zatrudnienie na podstawie umowy o pracę zawartej z pracodawcą z siedzibą w ZEA. W połowie kwietnia tego samego roku, dołączyła do niego jego rodzina.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy w świetle polskiego prawa podatkowego, w roku podatkowym 2023 będzie uznany za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, ponieważ od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Mężczyzna uważał, że nie będzie on uznany za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Wskazywał, że większość jego życia osobistego i zawodowego koncentruje się w ZEA.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji powołała się na art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym, za rezydenta podatkowego w Polsce uważa się osobę, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
W przedstawionej sytuacji KIS uznała, że od połowy kwietnia 2023 roku, kiedy to rodzina wnioskodawcy dołączyła do niego w ZEA, wnioskodawca miał silniejsze powiązania osobiste i ekonomiczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi niż z Polską. W konsekwencji, od tego momentu w 2023 roku wnioskodawca nie był uznawany za rezydenta podatkowego Polski. W rezultacie, podlegał w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu jedynie od dochodów osiąganych na terytorium Polski.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.