REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zapłata odstępnego bez faktury VAT może być kosztem w podatku PIT?

VAT, faktura
VAT, faktura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłata odstępnego może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, pod pewnymi warunkami, zależnymi od formy płatności i spełnienia przesłanek określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwota odstępnego bez otrzymania faktury VAT

Wnioskodawca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, zajmuje się finansową działalnością usługową oraz współpracuje z leasingami samochodowymi. Jego działalność obejmuje zawieranie umów cesji w ramach umów leasingu operacyjnego pojazdów.

REKLAMA

Podatnik chciał dowiedzieć się, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów podatkowych zapłaconej kwoty odstępnego bez otrzymania faktury VAT?

Wnioskodawca, opierając się na przepisach rozporządzenia Ministra Finansów, argumentował, że umowa i potwierdzenie zapłaty stanowią wystarczające dowody księgowe, umożliwiające zaliczenie kwoty odstępnego do kosztów działalności.

Muszą być spełnione wymogi ustawowe

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Wydatki związane z odstępnym, które przekraczają 15 000 zł i zostały zapłacone gotówką, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast te zapłacone przez rachunek bankowy mogą być zaliczone, jeśli spełniają wymogi art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i są odpowiednio udokumentowane.

Wydatki związane z umowami leasingu mogą być zaliczone do kosztów, ale w przypadku samochodów osobowych istnieje ograniczenie do kwoty 150 000 zł. Do ujęcia operacji gospodarczych w księdze przychodów i rozchodów, konieczne są faktury, rachunki, lub inne dowody księgowe spełniające określone kryteria. Dokumenty potwierdzające zapłatę mogą stanowić podstawę do ujęcia operacji, jeśli zawierają niezbędne informacje i są właściwie udokumentowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Potwierdzenie dokonanej zapłaty spełnia wymogi uznania go za dowód księgowy zgodnie z w § 12 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku opisu sprawy stwierdzam, że do kosztów uzyskania przychodów nie może Pan zaliczyć wydatków na odstępne w ramach transakcji przekraczającej 15 000 zł, które były zapłacone gotówką. W przypadku wydatków zapłaconych za pośrednictwem rachunku bankowego oraz o wartości transakcji poniżej 15 000 zł, wydatek poniesiony, spełniający przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, udokumentowany umową i potwierdzeniem dokonanej zapłaty, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Jednak należy wyjaśnić, że to na Panu spoczywa obowiązek prawidłowego udokumentowania wydatku, który może zostać skontrolowany w ewentualnym postępowaniu kontrolnym lub podatkowym.

Stanowisko uznano za nieprawidłowe, gdyż Pana zdaniem może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę odstępnego." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Organ podatkowy nie zaakceptował stanowiska wnioskodawcy, który chciał zaliczyć całą kwotę odstępnego do kosztów. Zaliczenie do kosztów możliwe jest tylko dla części zapłaconej przez konto bankowe i spełniającej określone przesłanki. Dodatkowo, w przypadku samochodów osobowych w umowach leasingowych, istnieje ograniczenie kwotowe. Wnioskodawcy zaleca się skonsultowanie tej sprawy z doradcą podatkowym, uwzględniając aktualne przepisy.

Źródło: Zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kwoty odstępnego. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.857.2023.1.EC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA