REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opłaty odsetkowe w leasingu operacyjnym podlegają limitom podatkowym?

Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że część odsetkowa opłat leasingowych może być w całości zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, nie podlegając żadnym ograniczeniom wynikającym z proporcji ustalonej przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Opłaty odsetkowe w leasingu operacyjnym a limity podatkowe

Wspólnik spółki jawnej, który zawarł umowę leasingu operacyjnego zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. W ramach umowy leasingu, wnioskodawca otrzymał do użytku samochód osobowy na okres 36 miesięcy. Otrzymał szczegółowy harmonogram płatności, który wykazywał podział opłat leasingowych na część kapitałową, odsetkową oraz wartość podatku VAT.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy proporcja wyliczona zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o PIT, powinna mieć zastosowanie wyłącznie do części kapitałowej rat leasingowych, powiększonej o wartość podatku VAT niepodlegającego odliczeniu, czy też powinna obejmować również część odsetkową. Opierając się na obowiązujących przepisach prawa podatkowego, wyraził przekonanie, że ograniczenia dotyczące proporcji zgodnie z wskazanym przepisem powinny odnosić się wyłącznie do części kapitałowej. Jego zdaniem, część odsetkowa, nie powinna podlegać żadnym ograniczeniom ani obliczeniom proporcji i powinna być w całości zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa podzieliła stanowisko wnioskodawcy, potwierdzając, że część odsetkowa rat leasingowych nie podlega ograniczeniom podatkowym. W swojej interpretacji, organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o PIT, opłaty z tytułu leasingu, przekraczające ustaloną proporcję w stosunku do wartości samochodu osobowego, nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże proporcja ta ma zastosowanie jedynie do części kapitałowej rat, która odpowiada spłacie wartości samochodu osobowego. W kontekście części odsetkowej rat, nie ma ona bezpośredniego związku z wartością samochodu, lecz stanowi koszt finansowania. W związku z tym, część odsetkowa może być zaliczona w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów części odsetkowej - leasing operacyjny. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.715.2023.2.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    REKLAMA

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    REKLAMA

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA