Czy opłaty odsetkowe w leasingu operacyjnym podlegają limitom podatkowym?
REKLAMA
REKLAMA
Opłaty odsetkowe w leasingu operacyjnym a limity podatkowe
Wspólnik spółki jawnej, który zawarł umowę leasingu operacyjnego zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. W ramach umowy leasingu, wnioskodawca otrzymał do użytku samochód osobowy na okres 36 miesięcy. Otrzymał szczegółowy harmonogram płatności, który wykazywał podział opłat leasingowych na część kapitałową, odsetkową oraz wartość podatku VAT.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy proporcja wyliczona zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o PIT, powinna mieć zastosowanie wyłącznie do części kapitałowej rat leasingowych, powiększonej o wartość podatku VAT niepodlegającego odliczeniu, czy też powinna obejmować również część odsetkową. Opierając się na obowiązujących przepisach prawa podatkowego, wyraził przekonanie, że ograniczenia dotyczące proporcji zgodnie z wskazanym przepisem powinny odnosić się wyłącznie do części kapitałowej. Jego zdaniem, część odsetkowa, nie powinna podlegać żadnym ograniczeniom ani obliczeniom proporcji i powinna być w całości zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa podzieliła stanowisko wnioskodawcy, potwierdzając, że część odsetkowa rat leasingowych nie podlega ograniczeniom podatkowym. W swojej interpretacji, organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o PIT, opłaty z tytułu leasingu, przekraczające ustaloną proporcję w stosunku do wartości samochodu osobowego, nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże proporcja ta ma zastosowanie jedynie do części kapitałowej rat, która odpowiada spłacie wartości samochodu osobowego. W kontekście części odsetkowej rat, nie ma ona bezpośredniego związku z wartością samochodu, lecz stanowi koszt finansowania. W związku z tym, część odsetkowa może być zaliczona w całości do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.