Czy sprzedaż przedmiotów z kolekcji należącej do majątku prywatnego podlega opodatkowaniu PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż kolekcji z majątku prywatnego a PIT
Wnioskodawca, kolekcjoner od ponad 30 lat, prowadzi działalność naprawy komputerów i telefonów, niezwiązaną z jego kolekcjonerską pasją. Z powodu trudności finansowych planuje sprzedać część swojej kolekcji przez Internet, jako osoba prywatna. W jego kolekcji znajdują się m.in. zegarki, długopisy, zapalniczki, scyzoryki, modelarskie miniatury, fotografie oraz stary sprzęt AGD i RTV. Przedmioty te, często nieprodukowane już i noszące ślady użytkowania nie zostały nabyte z myślą o odsprzedaży. W ciągu ostatnich 7 miesięcy podatnik nie pozyskał żadnych przedmiotów do swojej kolekcji. Mężczyzna zamierza samodzielnie przeprowadzić sprzedaż bez działań marketingowych czy pomocy z zewnątrz. Ponadto, nie zamierza sprzedawać całej kolekcji a jedynie taką ilość, która pomoże mu uporać się z obecną trudną sytuacją finansową.
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy dochód uzyskany ze sprzedaży opisanej we wniosku kolekcji podlega opodatkowaniu PIT.
REKLAMA
Podatnik był zdania, że sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich będących w jego posiadaniu przez dłużej niż 6 miesięcy powinna być zwolniona z opodatkowania PIT.
Sprzedaż nie podlega opodatkowaniu PIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że planowana sprzedaż przedmiotów z kolekcji należącej do majątku prywatnego nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zaznaczył, że działalność gospodarcza w rozumieniu tych przepisów musi spełniać określone kryteria, takie jak cel zarobkowy, organizacja oraz stałość działalności. Organ zauważył, że w przypadku wnioskodawcy brak jest podstaw do uznania planowanej przez niego sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich za działalność gospodarczą. Ponadto, ze stanu faktycznego sprawy wynika, że przedmiotowa sprzedaż będzie miała charakter okazjonalny i incydentalny, ponieważ związana jest z trudną sytuacją finansową.
"Wobec tego stwierdzić muszę, że sukcesywne zbywanie poszczególnych przedmiotów z Pana kolekcji, o których mowa we wniosku, należy rozpatrywać w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie rzeczy ruchomych nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu tego artykułu. W konsekwencji kwota uzyskana ze sprzedaży Pana kolekcji, o której mowa we wniosku, w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - wskazał organ.
REKLAMA
KIS odniosła się również do przepisów dotyczących opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia rzeczy, zgodnie z którymi sprzedaż rzeczy ruchomych po określonym terminie nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. W konkluzji organ stwierdził, że w przedmiotowym przypadku sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie będzie stanowiła źródła przychodu i nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT.
"Reasumując, stwierdzić należy, że sprzedaż należącej do Pana majątku prywatnego kolekcji, dokonana po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie ww. poszczególnych przedmiotów – nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że sprzedaż ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.