REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż przedmiotów z kolekcji należącej do majątku prywatnego podlega opodatkowaniu PIT?

PIT, podatki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż kolekcji należącej do majątku prywatnego dokonana po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie poszczególnych przedmiotów, nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż kolekcji z majątku prywatnego a PIT

Wnioskodawca, kolekcjoner od ponad 30 lat, prowadzi działalność naprawy komputerów i telefonów, niezwiązaną z jego kolekcjonerską pasją. Z powodu trudności finansowych planuje sprzedać część swojej kolekcji przez Internet, jako osoba prywatna. W jego kolekcji znajdują się m.in. zegarki, długopisy, zapalniczki, scyzoryki, modelarskie miniatury, fotografie oraz stary sprzęt AGD i RTV. Przedmioty te, często nieprodukowane już i noszące ślady użytkowania nie zostały nabyte z myślą o odsprzedaży. W ciągu ostatnich 7 miesięcy podatnik nie pozyskał żadnych przedmiotów do swojej kolekcji. Mężczyzna zamierza samodzielnie przeprowadzić sprzedaż bez działań marketingowych czy pomocy z zewnątrz. Ponadto, nie zamierza sprzedawać całej kolekcji a jedynie taką ilość, która pomoże mu uporać się z obecną trudną sytuacją finansową.

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy dochód uzyskany ze sprzedaży opisanej we wniosku kolekcji podlega opodatkowaniu PIT.

REKLAMA

Podatnik był zdania, że sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich będących w jego posiadaniu przez dłużej niż 6 miesięcy powinna być zwolniona z opodatkowania PIT.

Sprzedaż nie podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że planowana sprzedaż przedmiotów z kolekcji należącej do majątku prywatnego nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zaznaczył, że działalność gospodarcza w rozumieniu tych przepisów musi spełniać określone kryteria, takie jak cel zarobkowy, organizacja oraz stałość działalności. Organ zauważył, że w przypadku wnioskodawcy brak jest podstaw do uznania planowanej przez niego sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich za działalność gospodarczą. Ponadto, ze stanu faktycznego sprawy wynika, że przedmiotowa sprzedaż będzie miała charakter okazjonalny i incydentalny, ponieważ związana jest z trudną sytuacją finansową.

"Wobec tego stwierdzić muszę, że sukcesywne zbywanie poszczególnych przedmiotów z Pana kolekcji, o których mowa we wniosku, należy rozpatrywać w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie rzeczy ruchomych nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu tego artykułu. W konsekwencji kwota uzyskana ze sprzedaży Pana kolekcji, o której mowa we wniosku, w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

KIS odniosła się również do przepisów dotyczących opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia rzeczy, zgodnie z którymi sprzedaż rzeczy ruchomych po określonym terminie nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. W konkluzji organ stwierdził, że w przedmiotowym przypadku sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie będzie stanowiła źródła przychodu i nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT.

"Reasumując, stwierdzić należy, że sprzedaż należącej do Pana majątku prywatnego kolekcji, dokonana po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie ww. poszczególnych przedmiotów – nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że sprzedaż ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży kolekcji z majątku prywatnego, dokonanej po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.629.2023.2.DP - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA