REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ulga na innowacyjnych pracowników może być stosowana równocześnie z ulgą dla młodych?

praca, it, ulga dla młodych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ulga na innowacyjnych pracowników obejmuje zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z wynagrodzeń przekraczających limit ulgi dla młodych oraz zasiłków chorobowych, pod warunkiem spełnienia kryteriów odliczenia określonych w art. 18db ustawy CIT.

Łączenie ulgi dla młodych z ulgą na innowacyjnych pracowników 

Wnioskodawcą jest spółka, która jest częścią globalnej grupy kapitałowej i zajmuje się głównie działalnością w zakresie rozwoju technologicznego i oprogramowania. Firma skupiła się na wyjaśnieniu, czy możliwe jest łączne korzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników i ulgi dla młodych. Pierwsza z nich jest powiązana z działalnością B+R i pozwala na odliczenia podatkowe w zakresie wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w projekty B+R. Ulga dla młodych z kolei, dotyczy zwolnienia z opodatkowania dochodów pracowników do 26. roku życia do pewnego limitu.

REKLAMA

Spółka zwróciła się z zapytaniem do KIS, czy możliwe jest równoczesne stosowanie ulgi na innowacyjnych pracowników oraz ulgi dla młodych. Wnioskodawca wyraził przekonanie, że ulga na innowacyjnych pracowników może być stosowana równolegle z ulgą dla młodych. Firma zaznaczyła, że skorzystała z odliczenia na działalność B+R, zgodnie z art. 18d ustawy o CIT i posiada nadwyżkę kosztów kwalifikowanych, które mogą być odliczone w kolejnych latach podatkowych.

KIS określiła zasady łączenia ulg podatkowych 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ uznał, że uprawnienie do ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, pobierane od wynagrodzeń pracowników, którzy przekraczają limit przychodów określony dla ulgi dla młodych. W takim przypadku, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych mogą być pomniejszane o iloczyn kwoty nieodliczonej ulgi B+R i stawki podatku obowiązującej podatnika. Organ podatkowy nie zgodził się ze spółką, że zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, pobierane od zasiłku chorobowego, nie powinny być objęte ulgą na innowacyjnych pracowników. KIS stwierdziła, że z ulgi można skorzystać również w odniesieniu do zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych z tytułu wypłacanego zasiłku chorobowego, pod warunkiem, że spełnione są inne warunki odliczenia określone w art. 18db ustawy CIT.

Zgodność wynikała z interpretacji przepisów art. 18db UPDOP, które nie wykluczają zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów pracowników przekraczających limit ulgi dla młodych z możliwości korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników. KIS podkreśliła, że literalne brzmienie art. 18db ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT uprawnia do korzystania z ulgi w odniesieniu do zasiłku chorobowego. To oznacza, że zasiłek chorobowy, od którego pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy, może być objęty ulgą na innowacyjnych pracowników, o ile spełnione są kryteria odliczenia (np. zaangażowanie pracownika w działalność B+R na poziomie co najmniej 50% czasu pracy).

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.469.2023.2.MR1

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA