REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należności za wysyłkę towarów stanowią przychód podatkowy?

wysyłka towarów, paczka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że należności otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki towarów nie stanowią przychodu podatkowego, jeżeli sprzedający działa w imieniu i na rzecz kupującego na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

Wysyłka towarów a przychód podatkowy 

Wnioskodawczynią jest kobieta, która produkuje obuwie i sprzedaje je wyłącznie online. Obecnie działalność jest zawieszona, natomiast podatniczka planuje ją wznowić. Jako formę opodatkowania wnioskodawczyni wybrała ryczałt ewidencjonowany. W regulaminie sprzedaży kobieta określiła, że każdy klient, kupując produkt, automatycznie upoważnia wnioskodawczynię do zawarcia umowy z firmą dostarczającą towar. Wszystkie transakcje sprzedaży odbywają się przez internetową platformę sprzedażową. W ofertach sprzedaży kobieta podkreśliła, że pełnomocnictwo dla firmy kurierskiej jest częścią umowy zakupu. Ponadto, kwota przekazywana przez klienta pokrywa zarówno koszt produktu jak i wysyłki, natomiast zysk kobiety pochodzi tylko ze sprzedaży obuwia, a nie z kosztów przesyłki. Dokumentacja podatkowa obejmuje paragony oraz faktury, na których wyraźnie rozdzielone są koszty produktu i wysyłki. Kobieta prowadzi także miesięczne zestawienia pokazujące zarówno wartość sprzedanych produktów, jak i koszty przesyłki.

REKLAMA

Wnioskodawczyni zapytała czy kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki stanowią przychód podatkowy w świetle opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Kobieta jest zdania, że otrzymane kwoty na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią przychodu podatkowego. 

KIS: należności za wysyłkę w sprzedaży online nie stanowią przychodu

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że działanie wnioskodawczyni jako pełnomocnika w imieniu kupujących i na ich rzecz powoduje, że otrzymane należności na pokrycie kosztów wysyłki nie stanowią dla niej przychodu podatkowego. Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności gospodarczej obejmuje kwoty należne, z wyłączeniem pewnych kosztów. Organ podatkowy stwierdził, że kwoty otrzymane na pokrycie kosztów wysyłki nie wliczają się do tej definicji, ponieważ działanie podatniczki odbywało się w imieniu i na rzecz kupującego. Kobieta w swoim regulaminie sprzedaży zastrzegła, że kupujący udziela jej pełnomocnictwa do zawarcia umowy z firmą kurierską na dostawę towaru. KIS podkreśliła, że zgodnie z kodeksem cywilnym, działanie przez pełnomocnika pociąga skutki prawne bezpośrednio dla reprezentowanego (kupującego), a nie dla pełnomocnika (sprzedawcy).

Dodatkowo, organ podkreślił, że transakcje dokonywane przez wnioskodawczynię były transparentne, co oznacza, że kwoty otrzymywane na pokrycie kosztów wysyłki były dokładnie takie same, jak kwoty faktycznie wydane na ten cel. KIS zaznaczyła, że nie było żadnego dodatkowego zysku ani nadwyżki, która mogłaby być uznana za przychód.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.702.2023.4.HJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA