Czy wydatki na usługi doradcze związane z IPO mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie do IPO i kwalifikacja wydatków na usługi doradcze jako koszty uzyskania przychodów
Wnioskodawca, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, planował przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej (Initial Public Offering, IPO) na giełdzie papierów wartościowych. IPO miało polegać na częściowej sprzedaży istniejących pakietów udziałów bez emisji nowych. W ramach przygotowań konieczna była reorganizacja struktury kapitałowej grupy, co doprowadziło do powołania nowego udziałowca, który ostatecznie miał być podmiotem notowanym.
REKLAMA
Spółka chciała się dowiedzieć, czy wydatki poniesione na usługi doradcze w związku z przygotowaniem do IPO mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że wydatki na usługi doradcze mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów do momentu zmiany podmiotu planowanego do debiutu na giełdzie. Po tej zmianie, wydatki te dotyczą innego podmiotu (udziałowca) i nie mogą stanowić kosztów uzyskania spółki.
"W procesie interpretacji regulacji prawnej zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy CIT, zwrot normatywny „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”, zawężany jest w sposób oczywisty tylko do działań podatnika. Należy, więc wykluczyć możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów „cudzych” wydatków poniesionych niejako „w sensie ekonomicznym”, w oparciu o charakter, zakres podjętych działań biznesowych i zawartą umowę (…). Nie jest bowiem możliwe, aby przychód wystąpił u jednego podatnika, a koszty uzyskania przychodu były rozliczane z przychodami innego podmiotu, będącego innym podatnikiem."- wskazał organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.