REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków podlegają zwolnieniu od podatku VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku gdy świadczone usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków mają charakter twórczy, a podatnik działała jako indywidualny twórca, to może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi konserwacji i restauracji zabytków a VAT

Wnioskodawca jest magistrem sztuki w zakresie konserwacji sztuk i od czerwca 2023 r. prowadzi działalność gospodarczą. Mężczyzna jest twórcą artystą plastykiem, konserwatorem dzieł sztuki i jako twórca posiada prawa autorskie. Wykonuje on prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych oraz nieruchomych. Wszystkie realizowane prace mają charakter twórczy, charakteryzują się wysokim stopniem zindywidualizowania obiektów zabytkowych, jak i niepowtarzalności konserwacji. W każdym obiekcie koncepcja artystyczna, konserwatorska i technologiczna jest inna i dlatego jest własnością intelektualną oraz artystyczną wykonawcy. Do każdego zlecenia podatnik wykonuje zindywidualizowany projekt konserwatorsko-restauratorski. Projekt konserwacji oparty na szerokich badaniach konserwatorskich wraz z dokumentacją podwykonawczą jest dokumentem chronionym prawami autorskimi. Wszystkie prowadzone prace wymagają wysokich umiejętności artystycznych, kreatywności i zdolności przedstawienia indywidualnej koncepcji wykonawczej. Ponadto, po otrzymaniu wynagrodzenia, tj. honorarium za wykonane prace prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wykonywane przez niego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

Podatnik argumentował, że świadczone przez niego usługi konserwacji zabytków powinny być zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Jego argumenty obejmowały fakt, że jest twórcą artystą plastykiem i konserwatorem dzieł sztuki, usługi są wynagradzane honorarium, a prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawców. Dodatkowo wskazał na indywidualny i twórczy charakter swojej pracy, który jest niezbędny przy konserwacji zabytków.

Możliwość zwolnienia od podatku VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w przedmiotowej sprawie istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług w zakresie konserwacji zabytków.

REKLAMA

Organ podatkowy w swoim uzasadnieniu odwołał się do przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zaznaczył, że usługi wykonywane przez wnioskodawcę, mogą być objęte zwolnieniem od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT. Podkreślił, że zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie zarówno przesłanki przedmiotowej (rodzaj świadczonych usług, w tym usługi kulturalne), jak i przesłanki podmiotowej (usługodawca jako indywidualny twórca lub artysta wykonawca).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po szczegółowej analizie przepisów prawa i stanu faktycznego sprawy, organ doszedł do wniosku, że podatnik, będący twórcą artystą plastykiem i konserwatorem dzieł sztuki, spełnia kryteria przesłanki podmiotowej. Ponadto, uwzględnił fakt, że przedmiotowe prace konserwatorskie i restauratorskie mają charakter twórczy, są zindywidualizowane i obejmują szeroki zakres badań oraz opracowywanie dokumentacji, co potwierdza ich naukowy i artystyczny charakter. KIS wskazała również, że prace wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich realizowane przez mężczyznę stanowią utwory, podlegające ochronie prawami autorskimi. Ostatecznie organ stwierdził, że podatnik, spełniając przesłanki przedmiotowe i podmiotowe, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

"Zatem w przypadku gdy świadczy Pan usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków, które mają charakter twórczy, działając jako indywidualny twórca, może Pan korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy VAT dla usług w zakresie konserwacji zabytków. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.583.2023.1.MŻA - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA