Czy usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków podlegają zwolnieniu od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi konserwacji i restauracji zabytków a VAT
Wnioskodawca jest magistrem sztuki w zakresie konserwacji sztuk i od czerwca 2023 r. prowadzi działalność gospodarczą. Mężczyzna jest twórcą artystą plastykiem, konserwatorem dzieł sztuki i jako twórca posiada prawa autorskie. Wykonuje on prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych oraz nieruchomych. Wszystkie realizowane prace mają charakter twórczy, charakteryzują się wysokim stopniem zindywidualizowania obiektów zabytkowych, jak i niepowtarzalności konserwacji. W każdym obiekcie koncepcja artystyczna, konserwatorska i technologiczna jest inna i dlatego jest własnością intelektualną oraz artystyczną wykonawcy. Do każdego zlecenia podatnik wykonuje zindywidualizowany projekt konserwatorsko-restauratorski. Projekt konserwacji oparty na szerokich badaniach konserwatorskich wraz z dokumentacją podwykonawczą jest dokumentem chronionym prawami autorskimi. Wszystkie prowadzone prace wymagają wysokich umiejętności artystycznych, kreatywności i zdolności przedstawienia indywidualnej koncepcji wykonawczej. Ponadto, po otrzymaniu wynagrodzenia, tj. honorarium za wykonane prace prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wykonywane przez niego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków podlegają zwolnieniu od podatku VAT.
Podatnik argumentował, że świadczone przez niego usługi konserwacji zabytków powinny być zwolnione od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Jego argumenty obejmowały fakt, że jest twórcą artystą plastykiem i konserwatorem dzieł sztuki, usługi są wynagradzane honorarium, a prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawców. Dodatkowo wskazał na indywidualny i twórczy charakter swojej pracy, który jest niezbędny przy konserwacji zabytków.
Możliwość zwolnienia od podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w przedmiotowej sprawie istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla usług w zakresie konserwacji zabytków.
REKLAMA
Organ podatkowy w swoim uzasadnieniu odwołał się do przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zaznaczył, że usługi wykonywane przez wnioskodawcę, mogą być objęte zwolnieniem od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT. Podkreślił, że zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie zarówno przesłanki przedmiotowej (rodzaj świadczonych usług, w tym usługi kulturalne), jak i przesłanki podmiotowej (usługodawca jako indywidualny twórca lub artysta wykonawca).
Po szczegółowej analizie przepisów prawa i stanu faktycznego sprawy, organ doszedł do wniosku, że podatnik, będący twórcą artystą plastykiem i konserwatorem dzieł sztuki, spełnia kryteria przesłanki podmiotowej. Ponadto, uwzględnił fakt, że przedmiotowe prace konserwatorskie i restauratorskie mają charakter twórczy, są zindywidualizowane i obejmują szeroki zakres badań oraz opracowywanie dokumentacji, co potwierdza ich naukowy i artystyczny charakter. KIS wskazała również, że prace wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich realizowane przez mężczyznę stanowią utwory, podlegające ochronie prawami autorskimi. Ostatecznie organ stwierdził, że podatnik, spełniając przesłanki przedmiotowe i podmiotowe, może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
"Zatem w przypadku gdy świadczy Pan usługi w zakresie konserwacji i restauracji zabytków, które mają charakter twórczy, działając jako indywidualny twórca, może Pan korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.