REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Skutki podatkowe otrzymania środków tytułem polecenia

W sierpniu 2023 r. została zawarta umowa darowizny pomiędzy Fundacją A. (darczyńca) a Fundacją B. (obdarowana). Na polecenie darczyńcy środki pieniężne wypłacane są wnioskodawczyni, która jest podopieczną fundacji z przeznaczeniem na pokrycie kosztów leczenia związanych z jej chorobą. Darczyńca określoną kwotę przekazał przelewem na konto fundacji, a pieniądze te zostały zaewidencjonowane i pozostawione do dyspozycji kobiety. Środki te częściowo zostały wypłacone podopiecznej. Na podstawie faktur za leki i środki medyczne przedłożone w fundacji, podatniczka otrzymała zwrot poniesionych kosztów, tj. 4 000 zł. Wątpliwości kobiety budziło to, czy wypłaty otrzymane od fundacji podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy obowiązuje ją uiszczenie podatku od otrzymanej darowizny, jeśli tak, to w jakim terminie powinna złożyć zeznanie podatkowe i uregulować zobowiązanie wynikające z naliczonego podatku.

Kobieta była zdania, że przedmiotowa darowizna jest darowizną pomiędzy fundacjami. Argumentowała, że zgodnie z § 8 umowy darowizny: „wszelkie zobowiązania podatkowe wynikające z otrzymania darowizny od darczyńcy pokrywa obdarowana”. W związku z powyższym podatniczka uważała, że jest zwolniona z podatku od darowizny.

Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że otrzymane środki stanowią nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

REKLAMA

Organ podatkowy przedstawił swoje stanowisko, argumentując, że otrzymane środki pieniężne przez beneficjenta (wnioskodawczynię) od fundacji, na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy, stanowią nabycie tytułem polecenia. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy w przypadku nabycia z polecenia darczyńcy powstaje w momencie wykonania tego polecenia, czyli w momencie przekazania środków pieniężnych na rzecz beneficjenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W związku z powyższym, otrzymanie przez Panią środków pieniężnych od Fundacji (…) jako zwrot kosztów poniesionych na zakup leków i środków medycznych jest nabyciem tytułem polecenia. Takie nabycie powoduje powstanie po Pani stronie obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem z chwilą wykonania polecenia darczyńcy, czyli w opisanej sytuacji przekazania środków pieniężnych na Pani rzecz. Przy czym obowiązek uiszczenia podatku (złożenia SD-3) wystąpi wówczas, gdy kwota łączna (narastająco) otrzymana od Fundacji Dobro Powraca, przekroczy wolną od podatku" - wskazał organ.

KIS zaznaczyła, że choć otrzymana kwota nie przekracza limitu wolnego od podatku, to nadal jest to nabycie tytułem polecenia, które podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podkreśliła również, że zwolnienia od tego podatku nie obejmują nabycia w formie polecenia, jak w przedmiotowym przypadku.

"Jak wynika z opisu zdarzenia, otrzymała Pani aktualnie kwotę (…) zł. Kwota ta mieści się w wolnej od podatku, co oznacza, że nie ma Pani obowiązku na ten moment składać zeznania SD-3. Nie oznacza to jednak, że jest Pani zwolniona z podatku od spadków i darowizn i to z powodu, że – jak Pani twierdzi – jest to darowizna pomiędzy Fundacjami. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wymienia zwolnienia w art. 4 oraz 4a. Opisane przez Panią nabycie tytułem polecenia nie mieści się w tym katalogu" - zakończył organ.

Źródło: Skutki podatkowe otrzymania środków tytułem polecenia. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.395.2023.2.JKU - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA