REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

pieniądze
pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Skutki podatkowe otrzymania środków tytułem polecenia

W sierpniu 2023 r. została zawarta umowa darowizny pomiędzy Fundacją A. (darczyńca) a Fundacją B. (obdarowana). Na polecenie darczyńcy środki pieniężne wypłacane są wnioskodawczyni, która jest podopieczną fundacji z przeznaczeniem na pokrycie kosztów leczenia związanych z jej chorobą. Darczyńca określoną kwotę przekazał przelewem na konto fundacji, a pieniądze te zostały zaewidencjonowane i pozostawione do dyspozycji kobiety. Środki te częściowo zostały wypłacone podopiecznej. Na podstawie faktur za leki i środki medyczne przedłożone w fundacji, podatniczka otrzymała zwrot poniesionych kosztów, tj. 4 000 zł. Wątpliwości kobiety budziło to, czy wypłaty otrzymane od fundacji podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy obowiązuje ją uiszczenie podatku od otrzymanej darowizny, jeśli tak, to w jakim terminie powinna złożyć zeznanie podatkowe i uregulować zobowiązanie wynikające z naliczonego podatku.

Kobieta była zdania, że przedmiotowa darowizna jest darowizną pomiędzy fundacjami. Argumentowała, że zgodnie z § 8 umowy darowizny: „wszelkie zobowiązania podatkowe wynikające z otrzymania darowizny od darczyńcy pokrywa obdarowana”. W związku z powyższym podatniczka uważała, że jest zwolniona z podatku od darowizny.

Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że otrzymane środki stanowią nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

REKLAMA

Organ podatkowy przedstawił swoje stanowisko, argumentując, że otrzymane środki pieniężne przez beneficjenta (wnioskodawczynię) od fundacji, na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy, stanowią nabycie tytułem polecenia. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy w przypadku nabycia z polecenia darczyńcy powstaje w momencie wykonania tego polecenia, czyli w momencie przekazania środków pieniężnych na rzecz beneficjenta.

"W związku z powyższym, otrzymanie przez Panią środków pieniężnych od Fundacji (…) jako zwrot kosztów poniesionych na zakup leków i środków medycznych jest nabyciem tytułem polecenia. Takie nabycie powoduje powstanie po Pani stronie obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem z chwilą wykonania polecenia darczyńcy, czyli w opisanej sytuacji przekazania środków pieniężnych na Pani rzecz. Przy czym obowiązek uiszczenia podatku (złożenia SD-3) wystąpi wówczas, gdy kwota łączna (narastająco) otrzymana od Fundacji Dobro Powraca, przekroczy wolną od podatku" - wskazał organ.

KIS zaznaczyła, że choć otrzymana kwota nie przekracza limitu wolnego od podatku, to nadal jest to nabycie tytułem polecenia, które podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podkreśliła również, że zwolnienia od tego podatku nie obejmują nabycia w formie polecenia, jak w przedmiotowym przypadku.

"Jak wynika z opisu zdarzenia, otrzymała Pani aktualnie kwotę (…) zł. Kwota ta mieści się w wolnej od podatku, co oznacza, że nie ma Pani obowiązku na ten moment składać zeznania SD-3. Nie oznacza to jednak, że jest Pani zwolniona z podatku od spadków i darowizn i to z powodu, że – jak Pani twierdzi – jest to darowizna pomiędzy Fundacjami. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wymienia zwolnienia w art. 4 oraz 4a. Opisane przez Panią nabycie tytułem polecenia nie mieści się w tym katalogu" - zakończył organ.

Źródło: Skutki podatkowe otrzymania środków tytułem polecenia. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.395.2023.2.JKU - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA