Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

REKLAMA
REKLAMA
Bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy a PIT
Gmina A. wykonuje swoje obowiązki związane z zapewnieniem równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jednym z zadań gminy jest opracowywanie i realizacja programów zdrowotnych oraz inicjowanie działań promujących zdrowie mieszkańców gminy. Rada Gminy A. przyjęła Gminny Program Profilaktyki i Promocji Zdrowia na lata 2022-2025, który zakłada m.in. promocję zdrowego stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej i poprawę sposobu żywienia mieszkańców oraz zapobieganie chorobom. Wydano również uchwałę ustanawiającą bon na szczepienie jako środek wspierający szczepienia w gminie. Bon ten ma na celu zrefundowanie wydatków na szczepienia w ramach profilaktyki zdrowotnej i będzie dostępny dla mieszkańców gminy, którzy zdecydują się na szczepienia. Przedmiotowy bon będzie służyć do pokrycia kosztów szczepienia i będzie stanowił formę wsparcia dla mieszkańców dbających o swoje zdrowie.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT.
Urząd był zdania, że wartość bonu na szczepienia nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, a w związku z wydaniem tego bonu na gminie nie ciąży obowiązek sporządzania informacji, o których mowa w art. 42a ust. 1 ww. ustawy.
Bon na szczepienie nie podlega opodatkowaniu PIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie podlega opodatkowaniu PIT.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"Mając na uwadze opis zdarzenia, skoro uchwała Rady Gminy w sprawie wprowadzenia w Gminie A bonu na szczepienie (...) jest aktem powszechnie obowiązującym na terenie Gminy A, to normy w niej zawarte adresowane są do wszystkich osób spełniających określone w niej warunki. Tym samym na wszystkie osoby (...), które zamieszkują na terenie gminy A i zostaną zaszczepione refundowaną szczepionką (...) przysługuje przewidziane w tej uchwale wsparcie finansowe w postaci bonu na szczepienia. W celu uzyskania ww. wsparcia (...) powinien złożyć poprawnie wypełniony wniosek o przyznanie bonu".
Organ podatkowy zauważył, że bon na szczepienie wprowadzony przez gminę ma charakter powszechnie obowiązujący i jest dostępny dla wszystkich mieszkańców gminy, którzy spełniają określone warunki. Bon ten ma na celu zrefundowanie wydatków na szczepienie i nie jest przyznawany indywidualnie. W związku z tym organ stwierdził, że świadczenie to nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Ponadto, KIS powołała się również na przepisy dotyczące informacji, które są obowiązkowe w przypadku niektórych przychodów. Jednakże, w przypadku bonu na szczepienie, nie ma obowiązku sporządzania takiej informacji.
"Wobec tego, świadczenia w postaci bonu na szczepienia (...) (którego celem jest zrefundowanie wydatków poniesionych przez (...) na ww. szczepienia) nie mają charakteru indywidualnego i nie powodują powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji na Gminie A nie ciąży obowiązek sporządzania informacji, o których mowa w art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA