REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

ratownik medyczny, pierwsza pomoc
ratownik medyczny, pierwsza pomoc
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

Pierwsza pomoc a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkolenia obejmują różne grupy odbiorców oraz różne aspekty udzielania pierwszej pomocy. Podatnik prowadzi szkolenia dla nauczycieli w szkołach. Podczas tych szkoleń, wnioskodawca jako ratownik medyczny przeprowadza kursy pierwszej pomocy dla nauczycieli, w ramach których uczestnicy uczą się różnych aspektów udzielania pomocy w sytuacjach nagłych, takich jak reanimacja, ocena parametrów życiowych, postępowanie w przypadku epilepsji, zadławienia, udaru czy zawału. Szkolenia są częściowo finansowane ze środków publicznych, a dyrektorzy szkół otrzymują środki na ich przeprowadzenie od burmistrza. 

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna przeprowadza również szkolenia dla pracowników firm. Pracodawcy mają obowiązek wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy w miejscu pracy. Szkolenia obejmują różne aspekty pierwszej pomocy i są dostosowane do rodzaju pracy wykonywanej przez pracowników, czy to biurowej, czy produkcyjnej. Ponadto, podatnik prowadzi również szkolenia dla dzieci w szkołach, przedszkolach i instytucjach kulturowych. Kursy są adresowane do dzieci różnych grup wiekowych i prowadzone w interaktywny sposób, na przykład w formie teatralnej. Dzieci uczą się podstawowych zasad pierwszej pomocy, numerów alarmowych i innych zagadnień, przy użyciu odpowiednich narzędzi edukacyjnych. Dodatkowo, mężczyzna prowadzi szkolenia na eventach. Podczas eventów prowadzone są warsztaty pierwszej pomocy, na których uczestnicy mogą nauczyć się podstawowych umiejętności ratowania życia.

Mężczyzna skierował pytanie do KIS czy szkolenia z pierwszej pomocy mogą być zwolnione z podatku VAT. Podatnik jest zdania, że wszystkie szkolenia dotyczące udzielania pierwszej pomocy, niezależnie od grupy docelowej, są zwolnione z obowiązku płacenia podatku VAT.

KIS: zwolnienie z VAT na pierwszą pomoc dotyczy tylko pracowników

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy zaznaczył, że usługi kształcenia zawodowego korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. KIS wyjaśniła, że świadczone usługi są związane z obowiązkowym przeszkoleniem pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wynikającym z przepisów kodeksu pracy. Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że programy szkoleń są dostosowane do potrzeb i specyfiki zawodowej osób, które mają obowiązek udzielać pierwszej pomocy. Szkolenia mają na celu uaktualnienie i poszerzenie wiedzy do celów zawodowych, co jest charakterystyczne dla kształcenia zawodowego.

KIS uznała, że usługi szkoleń z pierwszej pomocy dla dzieci i osób biorących udział w eventach, nie korzystają ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 29 ustawy o VAT.  Organ zaznaczył, że usługi są skierowane do dzieci w szkołach, przedszkolach, instytucjach kulturowych oraz osób biorących udział w eventach, które nie wykonują zawodu ani nie mają obowiązku służbowego związanego z udzielaniem pierwszej pomocy. Ponadto, KIS podkreśliła, że brak jest odrębnych przepisów, które nakazywałyby dzieciom i osobom biorącym udział w eventach obowiązkowe przeszkolenie z pierwszej pomocy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.588.2023.2.NW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA