Czy opłaty za studia pracownika mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej spółki?
REKLAMA
REKLAMA
Opłaty za studia a koszt podatkowy
Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót drogowych, budowlanych, transportu lądowego i wynajmu sprzętu budowlanego. Wśród jej pracowników jest wspólnik, zatrudniony na stanowisku dyrektora i specjalisty ds. informatyki. Jego obowiązki obejmują nadzorowanie systemów informatycznych, wprowadzanie nowych technologii, konserwację sprzętu oraz szkolenia pracowników. Wspólnik podjął studia z informatyki, natomiast spółka zamierza pokryć związane z tym wydatki. Wnioskodawca zadał pytanie, czy wydatki związane z finansowaniem studiów informatycznych pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, mogą być uznane za koszt podatkowy.
REKLAMA
Spółka uważa, że wydatki na studia informatyczne pracownika, odpowiednio udokumentowane, stanowią koszty uzyskania przychodów.
KIS: opłaty za studia informatyczne są zaliczone do kosztów podatkowych
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatek poniesiony jako opłata za studia związane z dziedziną informatyki może stanowić koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej spółki. KIS podkreśliła, że kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku spółki, inwestycja w edukację pracownika w dziedzinie informatyki bezpośrednio przyczyniła się do poprawy jakości usług informatycznych, co było kluczowe dla działalności gospodarczej firmy. Organ stwierdził, że wydatki na studia informatyczne były racjonalnie uzasadnione i miały bezpośredni wpływ na działalność spółki. Studia zwiększały kompetencje pracownika, co przekładało się na jakość świadczonych usług i potencjalnie na przychody firmy.
W sytuacji, gdy pracownik jest również wspólnikiem, należy dokładnie przeanalizować charakter wydatków. KIS podkreśliła, że poniesione wydatki na studia były związane z obowiązkami pracownika wynikającymi z umowy o pracę, natomiast nie stanowiły jednostronnych świadczeń na rzecz wspólnika. Zgodnie z art. 17 kodeksu pracy na pracodawcy spoczywa obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W tym kontekście wydatki na edukację pracownika były zgodne z obowiązkami spółki. Dodatkowo, KIS przyznała, że wydatki nie zostały wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.