REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka powinna potrącać PIT z umów o dzieło?

umowa
umowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka prawidłowo potrącała podatek PIT od wynagrodzeń wypłaconych na podstawie umów o dzieło, gdyż umowy nie stanowiły części działalności gospodarczej odbiorców wynagrodzenia, lecz były traktowane jako indywidualne usługi.

Umowa o dzieło a PIT

Wnioskodawcą jest spółka, która działa w branży IT jako producent i wydawca gier komputerowych. Spółka korzysta z dwóch głównych rodzajów umów. Są to umowy B2B, które dotyczą świadczenia usług zawieranych z osobami prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze. W ramach tych umów osoby świadczą usługi na rzecz spółki. Drugim rodzajem są umowy o dzieło, które są zawierane na podstawie regulacji kodeksu cywilnego, przeważnie z osobami nieprowadzącymi indywidualnej działalności gospodarczej. W ramach tych umów osoby wykonują konkretne prace dla spółki, które często są związane z projektami gier komputerowych. Spółka planuje w przyszłości zmienić model i zaangażować swoich obecnych pracowników (również tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na zasadach B2B) na potrzeby projektów w ramach umowy o dzieło. Oznaczałoby to, że pracownicy mieliby obie umowy - B2B oraz umowę o dzieło. Konkretne zadania w obu umowach byłyby odrębnie zdefiniowane. 

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy będzie płatnikiem PIT od wypłacanych przychodów. Wnioskodawca jest zdania, że że przychody z umowy o dzieło, włączając je do równoczesnego świadczenia usług w ramach umów B2B, powinny być kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, co oznacza, że wnioskodawca będzie posiadał status płatnika PIT dla osiąganych przychodów.

KIS: spółka zobowiązana jest do potrącania PIT z umów o dzieło

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, spółka była zobowiązana do potrącania podatku PIT od wynagrodzeń, które wypłacała osobom na podstawie umów o dzieło, a następnie do przekazania potrąconych kwot do odpowiednich organów podatkowych. KIS zaznaczyła, że w przypadku umów o dzieło, obowiązek pobrania i odprowadzenia podatku PIT spoczywa na płatniku, czyli na osobie lub instytucji, która wypłaca wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło. 

Organ podkreślił, że skoro umowy o dzieło zawarte przez spółkę nie były związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby, które otrzymały przychody, oznacza to, że nie są one częścią działalności gospodarczej tych osób. Według KIS, umowy traktowane są jako indywidualne usługi świadczone na podstawie umowy o dzieło, natomiast nie jako część ich regularnej działalności gospodarczej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.72.2023.2.TW

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

  Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

  REKLAMA

  Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA