REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć wydatek na zakup agregatu prądotwórczego w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

dom energia termomodernizacja
dom energia termomodernizacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że zakup agregatu prądotwórczego nie kwalifikuje się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, gdyż nie mieści się w katalogu wydatków określonych w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Zakup agregatu prądotwórczego a ulga termomodernizacyjna

Wnioskodawczyni w 2022 roku zakupiła agregat prądotwórczy w celu zabezpieczenia dostawy prądu do pompy ciepła zakupionej w 2021 r. Pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania w domu kobiety.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy można dokonać odliczenia kosztów zakupu agregatu w ramach ulgi termomodernizacyjnej za 2023 rok.

Podatniczka była zdania, że w związku z pkt. 1 ust. 11 wykazu będącego załącznikiem do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. oraz tym, że agregat prądotwórczy został zakupiony jako osprzęt, konkretnie do obsługi pompy ciepła w przypadku braku dostaw energii elektrycznej można dokonać odliczenia kosztów zakupu agregatu w ramach ulgi termomodernizacyjnej za 2023 rok.

Brak możliwości zaliczenia wydatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wskazał brak możliwości zaliczenia wydatku na zakup agregatu prądotwórczego w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

REKLAMA

W swojej interpretacji organ podatkowy wyjaśnił, że wydatek poniesiony na zakup agregatu prądotwórczego nie kwalifikuje się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej zgodnie z art. 26h ustawy o PIT. Organ uzasadnił swoje stanowisko, odwołując się do dokładnych przepisów prawa, w tym definicji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją określonych w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r.

Według KIS, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, wydatek musi być związany bezpośrednio z termomodernizacją istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego i musi mieścić się w katalogu wydatków określonym w przepisach i rozporządzeniu. Agregat prądotwórczy nie spełnia tych kryteriów, ponieważ nie jest materiałem budowlanym, urządzeniem związanym z termomodernizacją, czy też osprzętem.

"W konsekwencji stwierdzam, że wydatek poniesiony na zakup agregatu prądotwórczego nie mieści się w katalogu, który zawarty został w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które może działać jako samodzielne awaryjne zasilanie domu lub źródło energii dla sprzętów wymagających dużej mocy. Nie jest więc materiałem budowlanym czy też osprzętem. Zatem wydatku na zakup agregatu prądotwórczego nie może Pani odliczyć w ramach ulgi wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.570.2023.2.DP

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA