Czy sprzedaż pensjonatu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż pensjonatu jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a także jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Jej głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych lokalach. Spółka jest także właścicielem budynku mieszkalno-usługowego, w którym oferuje krótkoterminowe wynajmowanie pokoi gościnnych. Pensjonat posiada odrębny rachunek bankowy, stronę internetową oraz adres mailowy. W celu obsługi pensjonatu zatrudniony jest jeden pracownik. Firma planuje sprzedać pensjonat, a nabywca zamierza kontynuować jego działalność w obecnej formie, wykorzystując wszystkie zasoby materialne i niematerialne związane z pensjonatem. Przedmiotem sprzedaży będą różne składniki materialne i niematerialne związane z pensjonatem, takie jak prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, wyposażenie, umowy z dostawcami usług i towarów, umowy z pracownikiem, strona internetowa, prawa autorskie, logo i wiele innych.
REKLAMA
REKLAMA
Po dokonaniu transakcji nabywca będzie miał możliwość kontynuowania działalności pensjonatu bez konieczności podejmowania dodatkowych działań prawnych lub faktycznych. Pensjonat jest wyraźnie wyodrębniony w strukturze organizacyjnej spółki, zarówno pod względem lokalizacji, jak i rodzaju działalności. Posiada on swoje własne aktywa materialne i niematerialne. Pensjonat prowadzi oddzielny rejestr środków trwałych i wartości niematerialnych oraz posiada odrębny rachunek bankowy. Składniki majątkowe, zasoby, prawa i obowiązki przypisane do pensjonatu pozwalają na niezależne prowadzenie działalności hotelowej, oddzielonej od innych działań spółki.
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy pensjonat, jako zespół składników materialnych i niematerialnych, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, co skutkuje zwolnieniem z podatku VAT transakcji sprzedaży.
Firma była zadania, że zespół składników materialnych i niematerialnych w postaci pensjonatu, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, w związku z tym sprzedaż pensjonatu nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przedmiotowa transakcja będzie stanowić zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
W swojej interpretacji organ podatkowy wyjaśnił, że na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Brak zaistnienia którejkolwiek z ww. przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
REKLAMA
Analiza opisu sprawy, przepisów podatkowych oraz orzecznictwa TSUE, pozwoliła organowi na stwierdzenie, że zostaną spełnione wszystkie wskazane przesłanki do uznania wyodrębnionego w ramach spółki przedsiębiorstwa zespołu składników materialnych i niematerialnych mającego być przedmiotem sprzedaży, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. KIS wskazała, że zespół składników materialnych i niematerialnych wyodrębniony w ramach przedsiębiorstwa, będzie stanowił zespół składników, który będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie oraz będzie przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych. Ponadto nabywca będzie nabyty zespół składników materialnych i niematerialnych wykorzystywał do prowadzenia działalności gospodarczej w tym samym zakresie co zbywca.
"Wobec powyższego, skoro w niniejszej sprawie zespół składników materialnych i niematerialnych, który będzie przedmiotem zbycia, będzie charakteryzować się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym oraz nabywca będzie kontynuował prowadzoną dotychczas przez Państwa Spółkę hotelową działalność gospodarczą, to przedmiotowa transakcja będzie stanowić zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. W konsekwencji przedmiotowa transakcja w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.