REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy stypendium aktywizacyjne dla bezrobotnych i poszukujących pracy jest zwolnione z PIT?

bezrobocie
bezrobocie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że program pilotażowy stanowi formę innowacyjnej aktywizacji zawodowej młodych osób, gdzie świadczenia wypłacane osobom bezrobotnym podlegają zwolnieniu podatkowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a lit. a) ustawy o PIT, natomiast świadczenia dla osób poszukujących pracy nie są objęte zwolnieniem, co wymaga obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Otrzymywane stypendium a PIT

Wnioskodawca w okresie od od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. będzie realizował projekt pilotażowy. Projekt skupia się na wsparciu osób w wieku od 18 do 29 lat, które są zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy. Jednym z elementów tego wsparcia jest udział w stażu, w ramach którego uczestnicy otrzymają stypendium aktywizacyjne. Zasady tego świadczenia są opisane we wniosku o dofinansowanie projektu pilotażowego.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy stypendium za staż dla bezrobotnych i poszukujących pracy jest zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a lit. d) ustawy o PIT. Wnioskodawca jest zdania, że stypendium za staż w ramach projektu pilotażowego dla bezrobotnych i poszukujących pracy jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

KIS: stypendia dla bezrobotnych są zwolnione z PIT, dla poszukujących pracy są opodatkowane

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że stypendium aktywizacyjne wypłacane uczestnikom projektu pilotażowego nie było objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 102a lit. d) ustawy o PIT. KIS wyjaśniła, że na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem określonych wyjątków, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 9aa ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, działania aktywizacyjne oznaczają pakiet działań mających na celu podjęcie i utrzymanie przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej. Program pilotażowy  wpisał się w tę kategorię, ponieważ miał na celu aktywizację zawodową osób młodych poprzez udzielanie im wsparcia, w tym stypendium aktywizacyjnego, w trakcie odbywania stażu zawodowego.

KIS uznała, że program pilotażowy był innowacyjną formą aktywizacji zawodowej młodych osób. Warto zauważyć, że beneficjenci programu mogli być zarówno bezrobotni, jak i poszukujący pracy. Organ podatkowy uznał, że świadczenia wypłacane uczestnikom, którzy byli osobami bezrobotnymi, mogły korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a lit. a) ustawy o PIT. Według KIS, w przypadku beneficjentów będących osobami poszukującymi pracy, zwolnienie podatkowe nie miało zastosowania, co oznaczało, że płatnik podatku był zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń związanych z działaniami aktywizacyjnymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.645.2023.2.KR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA