REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy stypendium aktywizacyjne dla bezrobotnych i poszukujących pracy jest zwolnione z PIT?

bezrobocie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że program pilotażowy stanowi formę innowacyjnej aktywizacji zawodowej młodych osób, gdzie świadczenia wypłacane osobom bezrobotnym podlegają zwolnieniu podatkowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a lit. a) ustawy o PIT, natomiast świadczenia dla osób poszukujących pracy nie są objęte zwolnieniem, co wymaga obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Otrzymywane stypendium a PIT

Wnioskodawca w okresie od od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. będzie realizował projekt pilotażowy. Projekt skupia się na wsparciu osób w wieku od 18 do 29 lat, które są zarejestrowane jako bezrobotne lub poszukujące pracy. Jednym z elementów tego wsparcia jest udział w stażu, w ramach którego uczestnicy otrzymają stypendium aktywizacyjne. Zasady tego świadczenia są opisane we wniosku o dofinansowanie projektu pilotażowego.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy stypendium za staż dla bezrobotnych i poszukujących pracy jest zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a lit. d) ustawy o PIT. Wnioskodawca jest zdania, że stypendium za staż w ramach projektu pilotażowego dla bezrobotnych i poszukujących pracy jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

KIS: stypendia dla bezrobotnych są zwolnione z PIT, dla poszukujących pracy są opodatkowane

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że stypendium aktywizacyjne wypłacane uczestnikom projektu pilotażowego nie było objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 102a lit. d) ustawy o PIT. KIS wyjaśniła, że na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem określonych wyjątków, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 9aa ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, działania aktywizacyjne oznaczają pakiet działań mających na celu podjęcie i utrzymanie przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej. Program pilotażowy  wpisał się w tę kategorię, ponieważ miał na celu aktywizację zawodową osób młodych poprzez udzielanie im wsparcia, w tym stypendium aktywizacyjnego, w trakcie odbywania stażu zawodowego.

KIS uznała, że program pilotażowy był innowacyjną formą aktywizacji zawodowej młodych osób. Warto zauważyć, że beneficjenci programu mogli być zarówno bezrobotni, jak i poszukujący pracy. Organ podatkowy uznał, że świadczenia wypłacane uczestnikom, którzy byli osobami bezrobotnymi, mogły korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 102a lit. a) ustawy o PIT. Według KIS, w przypadku beneficjentów będących osobami poszukującymi pracy, zwolnienie podatkowe nie miało zastosowania, co oznaczało, że płatnik podatku był zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń związanych z działaniami aktywizacyjnymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.645.2023.2.KR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA