REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przychody ze sprzedaży pelletu ze słomy konopnej podlegają wyłączeniu od opodatkowania PIT?

pellet
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że przychody, uzyskiwane ze sprzedaży produktów roślinnych, tj. słomy konopnej w postaci pelletu, pochodzącej wyłącznie z własnego gospodarstwa rolnego podlegają wyłączeniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Sprzedaż pelletu ze słomy konopnej a PIT

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 3 ha i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest również producentem konopi przemysłowej, posiadając przy tym wszelkie zezwolenia. Mężczyzna planuje niewykorzystaną słomę konopną przetwarzać, bez użycia dodatkowych składników i materiałów w pellet przeznaczony na cele opałowe. Produkcja pelletu polegałaby na naturalnym wysuszeniu słomy na polu, a następnie sprasowaniu jej celem zmniejszenia objętości. Do sprasowania zostanie użyta maszyna prasująca. Finalny produkt, czyli pellet podatnik planuje przeznaczyć do ogrzewania swoich budynków a pozostałą nadwyżkę na sprzedaż.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody uzyskiwane ze sprzedaży pelletu ze słomy konopnej można zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej, które nie podlegają opodatkowaniu PIT.

Podatnik był zdania, że wytwarzanie pelletu ze słomy z własnych upraw mieści się w zakresie działalności rolniczej określonej w art. 2 ust. 2 ustawy o PIT i podlega wyłączeniu od opodatkowania przedmiotowym podatkiem. Argumentował, że pellet pozostaje w stanie nieprzetworzonym, a jedynie zostaje spakowany maszyną prasującą.

Wyłączenie od opodatkowania PIT

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że przychody, uzyskiwane ze sprzedaży słomy konopnej w postaci pelletu, pochodzącej wyłącznie z własnego gospodarstwa rolnego podlegają wyłączeniu od opodatkowania PIT.

Uzasadniając swoją interpretację, organ podatkowy powołał się na ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych a w szczególności na art. 2 ust. 2 tej ustawy, z którego wynika, że działalnością rolniczą jest m.in. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). KIS wskazała, że działania polegające na poddaniu produktów suszeniu i prasowaniu za pomocą urządzeń bez użycia żadnych dodatków typu klej, sznurek, folia itp. – jeżeli produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) – nie wykraczają poza zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, organ stwierdził, że z punktu widzenia przepisów tej ustawy fakt użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń, czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym suszenie, czy prasowanie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw, pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do działalności rolniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Powyższe oznacza, że przychody, uzyskiwane ze sprzedaży produktów roślinnych w opisanym zdarzeniu przyszłym – słomy konopnej w postaci pelletu, pochodzącej wyłącznie z własnego gospodarstwa rolnego – podlegają wyłączeniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.670.2023.1.RK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA