Czy przychody ze sprzedaży pelletu ze słomy konopnej podlegają wyłączeniu od opodatkowania PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż pelletu ze słomy konopnej a PIT
Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 3 ha i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest również producentem konopi przemysłowej, posiadając przy tym wszelkie zezwolenia. Mężczyzna planuje niewykorzystaną słomę konopną przetwarzać, bez użycia dodatkowych składników i materiałów w pellet przeznaczony na cele opałowe. Produkcja pelletu polegałaby na naturalnym wysuszeniu słomy na polu, a następnie sprasowaniu jej celem zmniejszenia objętości. Do sprasowania zostanie użyta maszyna prasująca. Finalny produkt, czyli pellet podatnik planuje przeznaczyć do ogrzewania swoich budynków a pozostałą nadwyżkę na sprzedaż.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody uzyskiwane ze sprzedaży pelletu ze słomy konopnej można zaliczyć do przychodów z działalności rolniczej, które nie podlegają opodatkowaniu PIT.
Podatnik był zdania, że wytwarzanie pelletu ze słomy z własnych upraw mieści się w zakresie działalności rolniczej określonej w art. 2 ust. 2 ustawy o PIT i podlega wyłączeniu od opodatkowania przedmiotowym podatkiem. Argumentował, że pellet pozostaje w stanie nieprzetworzonym, a jedynie zostaje spakowany maszyną prasującą.
Wyłączenie od opodatkowania PIT
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że przychody, uzyskiwane ze sprzedaży słomy konopnej w postaci pelletu, pochodzącej wyłącznie z własnego gospodarstwa rolnego podlegają wyłączeniu od opodatkowania PIT.
Uzasadniając swoją interpretację, organ podatkowy powołał się na ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych a w szczególności na art. 2 ust. 2 tej ustawy, z którego wynika, że działalnością rolniczą jest m.in. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). KIS wskazała, że działania polegające na poddaniu produktów suszeniu i prasowaniu za pomocą urządzeń bez użycia żadnych dodatków typu klej, sznurek, folia itp. – jeżeli produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) – nie wykraczają poza zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, organ stwierdził, że z punktu widzenia przepisów tej ustawy fakt użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń, czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym suszenie, czy prasowanie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw, pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do działalności rolniczej.
"Powyższe oznacza, że przychody, uzyskiwane ze sprzedaży produktów roślinnych w opisanym zdarzeniu przyszłym – słomy konopnej w postaci pelletu, pochodzącej wyłącznie z własnego gospodarstwa rolnego – podlegają wyłączeniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.