REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na podwykonawców mogą być kosztem podatkowym dla spółki przetwarzającej odpady?

segregacja odpady
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka nie mogła zaliczyć kosztów solidarnej odpowiedzialności za płatności na rzecz podwykonawcy do swoich kosztów uzyskania przychodów, ponieważ umowa między podwykonawcą a wykonawcą nie wiązała bezpośrednio wnioskodawcy.

Poniesione wydatki na podwykonawców a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest spółka, która zajmuje się gospodarką odpadami. Spółka niedawno ukończyła budowę zakładu przetwarzania odpadów. W trakcie budowy generalny wykonawca zatrudniał podwykonawców do różnych prac. Niektórzy z tych podwykonawców zostali zgłoszeni w firmie podatnika, co oznacza, że firma ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia dla podwykonawców. Podczas budowy pojawiły się wady w wykonaniu niektórych robót, które musiały być naprawione przed zakończeniem inwestycji. Niektórzy podwykonawcy byli gotowi dokonać napraw, ale generalny wykonawca odmawiał wypłaty wynagrodzenia przed zakończeniem robót. 

REKLAMA

Spółka chciała jak najszybciej zakończyć inwestycję i zawarła pisemne porozumienie, które uregulowało kwestie finansowe między nią a generalnym wykonawcą oraz dwoma podwykonawcami odpowiedzialnymi za wadliwie wykonane roboty. Zgodnie z treścią tego porozumienia, wszystkie roszczenia między stronami zostały zaspokojone, a spółka dokonała bezpośredniej zapłaty dla tych podwykonawców, którym generalny wykonawca nie zapłacił wynagrodzenia. Ponadto, jeden z podwykonawców, którego prace zostały odebrane bez wad przed zawarciem porozumienia, zgłosił się do spółki z roszczeniem pieniężnym. Spółka zadała pytanie KIS czy może potraktować wypłatę na rzecz podwykonawcy jako jednorazowy koszt uzyskania przychodów? Wnioskodawca jest zdania, że bezpośrednia zapłata wynagrodzenia podwykonawcom stanowi koszt podatkowy. 

KIS: płatność na rzecz podwykonawcy nie stanowi kosztów podatkowych

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że spółka nie miała prawa zaliczyć kosztów solidarnej odpowiedzialności za płatności na rzecz podwykonawcy do swoich kosztów uzyskania przychodów. KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów muszą być kosztami poniesionymi przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Organ podatkowy stwierdził, że spółka nie była bezpośrednim kontrahentem podwykonawcy, natomiast umowa między podwykonawcą a wykonawcą stanowiła umowę cywilnoprawną, która nie wiązała bezpośrednio wnioskodawcy, ponieważ koszt musi dotyczyć konkretnej operacji gospodarczej, natomiast wydatek na rzecz podwykonawcy nie spełnił tego kryterium.

KIS podkreśliła, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b updop należy wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki na spłatę innych zobowiązań, w tym z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń. Według organu podatkowego, solidarną odpowiedzialność, wynikająca z art. 6471 kodeksu cywilnego, należy porównać do udzielania gwarancji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.444.2023.2.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA