Czy zakup roweru może zostać zaliczony do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup roweru a koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej odzieży. Sklep odzieżowy mieści się w tej samej miejscowości, co miejsce zamieszkania właścicielki, jednak na drugim końcu miasta. Podatniczka zamierza zakupić rower szosowy w celu dojazdu do miejsca pracy, pomimo, że w swojej działalności wykorzystuje samochód osobowy. Kobieta planuje przeznaczyć na zakup roweru kwotę 30 tys. zł. Decyzja dotycząca zakupu roweru związana jest z utrudnieniami komunikacyjnymi oraz zmniejszeniem kosztów wynikających z rosnących cech paliw, a także problemem z brakiem miejsc parkingowych na terenie gminy, w której jest prowadzona działalność.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy zakup roweru szosowego może zostać zaliczony do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Podatniczka była zdania, że może zaliczyć zakup roweru szosowego do kosztów działalności gospodarczej. Argumentowała, że rower będzie jej służył do dojazdu do miejsca prowadzenia działalności, dojazdu do biura rachunkowego, urzędów oraz na spotkania z kontrahentami. Korzystanie z roweru pozwoli jej uniknąć znacznych utrudnień komunikacyjnych oraz zmniejszyć koszty wynikające z rosnących cen paliw, a także rozwiązać problem związany z brakiem miejsc parkingowych. Wskazała, że tego typu rower posłuży jej w szybszym i sprawniejszym załatwieniu spraw oraz w pokonywaniu większej ilości kilometrów do kontrahentów.
Wydatku nie można bezpośrednio zaliczyć do kosztów przychodów
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wydatek na zakup roweru szosowego nie może być bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Organ podatkowy wskazał, że rower, jako środek trwały, podlega amortyzacji, a wydatki na jego zakup mogą być uwzględniane w kosztach działalności gospodarczej jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że podstawowym sposobem korzystania z zakupionego roweru będzie wykorzystywanie go na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, co pozwala przyjąć, że będzie on kompletny i zdatny do używania. Jeśli więc przewidywany okres używania roweru będzie dłuższy niż rok, to będzie on spełniał kryteria wymienione w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość roweru będzie przy tym wyższa niż 10 000 zł, w związku z czym należy uznać, że spełni on wszystkie warunki uznania za środek trwały podlegający amortyzacji. Będzie zatem Pani zobowiązana ująć przedmiotowy rower w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych jako środek trwały. Oznacza to, że wydatek na zakup wskazanego we wniosku roweru nie będzie mógł być przez Panią zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Do kosztów podatkowych będzie mogła Pani zaliczyć odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej ww. środka trwałego (roweru), na zasadach określonych w przepisach art. 22a-22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".
Podsumowując, organ uznał, że wnioskodawczyni nie może bezpośrednio zaliczyć przedmiotowego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Możliwe jest jednak dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej roweru, co pośrednio wpływa na koszty podatkowe w prowadzonej działalności gospodarczej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA