Czy zwrot darowizny będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot darowizny a opodatkowanie
W sierpniu 2022 roku zawarto umowę darowizny udziałów pomiędzy wnioskodawcą (darczyńcą) a R. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (obdarowanym). Przedmiotem umowy była darowizna 50 udziałów o wartości nominalnej 2 500,00 zł w spółce RP. Umowa została zawarta w formie notarialnej z poświadczonymi podpisami, a przeniesienie praw własności udziałów na rzecz obdarowanego nastąpiło z chwilą jej zawarcia. Strony umowy rozważają wycofanie się z tej transakcji i planują zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy ze skutkiem ex nunc, co oznacza, że obdarowany zwróci darczyńcy te same 50 udziałów w spółce.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy zwrot przedmiotu darowizny w związku z rozwiązaniem umowy darowizny będzie podlegał podatkowi od spadków i darowizn w myśl art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tym samym czy w przypadku zwrotu przedmiotu darowizny, po stronie darczyńcy powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Zdaniem mężczyzny, zwrot przedmiotu darowizny w związku z rozwiązaniem umowy darowizny nie będzie podlegał podatkowi od spadków i darowizn, a tym samym w przypadku zwrotu przedmiotu darowizny, po stronie darczyńcy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Brak obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że rozwiązanie umowy darowizny i zwrot majątku od obdarowanego do darczyńcy nie stanowi nabycia tytułem darowizny w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Organ podatkowy podkreślił, że darowizna w świetle obowiązujących przepisów jest bezpłatnym przekazaniem majątku, a rozwiązanie umowy darowizny nie jest wskazane w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu. Ponadto, Kodeks cywilny dopuszcza rozwiązanie umowy darowizny, co nie wiąże się z nabyciem majątku w rozumieniu podatku od spadków i darowizn.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
"Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż skoro zgodnie z art. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem enumeratywnie wymienionych czynności prawnych, to nabycie tytułem rozwiązania umowy darowizny - jako nieobjęte zakresem ustawy - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zatem taka czynność (o ile rozwiązanie umowy darowizny jest możliwe na podstawie przywołanej przez Pana zasady swobody umów uregulowanej przepisami Kodeksu cywilnego i gdy jest dokonane skutecznie) nie spowoduje po Pana stronie powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn".
Podsumowując, organ podatkowy doszedł do wniosku, że rozwiązanie umowy darowizny i zwrot majątku od obdarowanego do darczyńcy nie generuje obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn po stronie darczyńcy w przypadku zwrotu majątku w wyniku rozwiązania umowy darowizny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.