REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwrot darowizny będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

prawo
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zwrot udziałów w wyniku rozwiązania umowy darowizny nie generuje obowiązku podatkowego dla darczyńcy w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zwrot darowizny a opodatkowanie

W sierpniu 2022 roku zawarto umowę darowizny udziałów pomiędzy wnioskodawcą (darczyńcą) a R. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (obdarowanym). Przedmiotem umowy była darowizna 50 udziałów o wartości nominalnej 2 500,00 zł w spółce RP. Umowa została zawarta w formie notarialnej z poświadczonymi podpisami, a przeniesienie praw własności udziałów na rzecz obdarowanego nastąpiło z chwilą jej zawarcia. Strony umowy rozważają wycofanie się z tej transakcji i planują zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy ze skutkiem ex nunc, co oznacza, że obdarowany zwróci darczyńcy te same 50 udziałów w spółce.

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy zwrot przedmiotu darowizny w związku z rozwiązaniem umowy darowizny będzie podlegał podatkowi od spadków i darowizn w myśl art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a tym samym czy w przypadku zwrotu przedmiotu darowizny, po stronie darczyńcy powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem mężczyzny, zwrot przedmiotu darowizny w związku z rozwiązaniem umowy darowizny nie będzie podlegał podatkowi od spadków i darowizn, a tym samym w przypadku zwrotu przedmiotu darowizny, po stronie darczyńcy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Brak obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że rozwiązanie umowy darowizny i zwrot majątku od obdarowanego do darczyńcy nie stanowi nabycia tytułem darowizny w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Organ podatkowy podkreślił, że darowizna w świetle obowiązujących przepisów jest bezpłatnym przekazaniem majątku, a rozwiązanie umowy darowizny nie jest wskazane w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu. Ponadto, Kodeks cywilny dopuszcza rozwiązanie umowy darowizny, co nie wiąże się z nabyciem majątku w rozumieniu podatku od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS wskazała w szczególności:

REKLAMA

"Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż skoro zgodnie z art. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem enumeratywnie wymienionych czynności prawnych, to nabycie tytułem rozwiązania umowy darowizny - jako nieobjęte zakresem ustawy - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zatem taka czynność (o ile rozwiązanie umowy darowizny jest możliwe na podstawie przywołanej przez Pana zasady swobody umów uregulowanej przepisami Kodeksu cywilnego i gdy jest dokonane skutecznie) nie spowoduje po Pana stronie powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn".

Podsumowując, organ podatkowy doszedł do wniosku, że rozwiązanie umowy darowizny i zwrot majątku od obdarowanego do darczyńcy nie generuje obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn po stronie darczyńcy w przypadku zwrotu majątku w wyniku rozwiązania umowy darowizny.

Źródło: Skutki podatkowe rozwiązania umowy darowizny. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4015.177.2022.4.JKU - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA