REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zajęcia taneczne są zwolnione z VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że fundacja jest podmiotem kwalifikującym się do zwolnienia z podatku VAT ze względu na świadczenie usług sportowych w postaci zajęć sportowego tańca.

Zajęcia taneczne a VAT

Wnioskodawcą jest fundacja, w ramach której klub sportowy prowadzi działalność związaną z promocją kultury fizycznej, sportu oraz nauki tańca. Zadaniem wnioskodawcy jest organizowanie różnego rodzaju zajęć sportowych, tanecznych, kulturalnych i artystycznych, głównie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Fundacja działa na rzecz rozwoju zdrowego trybu życia, wspierania młodych talentów sportowych i artystycznych, oraz propagowania aktywności fizycznej i sportu w społeczeństwie. Fundacja prowadzi klub sportowy, który oferuje naukę tańca. Zajęcia są ściśle związane ze sportem i promocją aktywności fizycznej. Fundacja nie nastawia się na osiąganie zysków z tych usług, a ewentualne przychody reinwestuje w doskonalenie świadczonych usług oraz realizację swoich statutowych celów.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy opłaty za uczestnictwo w zajęciach sportowych tańca podlegają zwolnieniu z VAT. Fundacja uważa, że pobierane wynagrodzenie za możliwość uczestniczenia w zajęciach korzysta ze zwolnienia z VAT.

KIS: zajęcia tańca są zwolnione z VAT 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez fundację było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, usługi świadczone przez fundację w postaci zajęć sportowych tańca mogą być objęte zwolnieniem od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT. KIS zaznaczyła, że fundacja jest klubem sportowym, a jej celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, co zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32  ustawy o VAT kwalifikuje ją jako podmiot, który może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Organ podkreślił, że fundacja oferuje zajęcia sportowe tańca, które są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów i służą zarówno rozwojowi fizycznemu uczestników, jak i ich wychowaniu oraz kształtowaniu właściwych postaw. Ponadto, usługi są konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego. KIS wyjaśniła, że wszystkie elementy wskazują na to, że świadczone usługi przez wnioskodawcę są "ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym", zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.

Organ podatkowy uznał, że fundacja nie jest nastawiona na osiąganie zysków z tych usług, natomiast otrzymane wynagrodzenie jest przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług, co prowadzi do możliwości zastosowania zwolnienia z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.313.2023.3.ID

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA