REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ekwiwalent za używanie prywatnych telefonów jest zwolniony z zapłaty PIT?

pracownik robotnik zadowolony smartfon telefon urządzenie mobilne komunikacja hr
pracownik robotnik zadowolony smartfon telefon urządzenie mobilne komunikacja hr
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ekwiwalent z tytułu użytkowania własnych telefonów wypłacany pracownikom stanowi przychód zwolniony z opodatkowania.

Ekwiwalent za używanie telefonów a zwolnienie z PIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która planuje wprowadzenie programu umożliwiającego pracownikom korzystanie z własnych telefonów (smartfonów) do celów służbowych. Program jest dobrowolny i adresowany do wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czy pracują na czas określony czy nieokreślony. Wnioskodawca zamierza wypłacać pracownikom ekwiwalent pieniężny za korzystanie z własnych telefonów do celów służbowych. Ekwiwalent będzie ustalany na podstawie kosztów zakupu telefonów spełniających minimalne wymogi techniczne. Kwota ekwiwalentu oraz okres jego trwania, który początkowo ma trwać 24 miesiące  zostaną określone na podstawie analizy rynkowych cen i innych czynników, takich jak amortyzacja i koszty konserwacji. 

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata ekwiwalentu będzie zależna od rodzaju umowy o pracę: pracownicy z umową na czas określony otrzymają go w ratach miesięcznych, a w przypadku zmiany umowy na czas nieokreślony w trakcie programu, otrzymają jednorazowy ekwiwalent. Natomiast pracownicy z umową na czas nieokreślony otrzymają jednorazowy ekwiwalent na początku programu i będą zobowiązani do jego zwrotu w przypadku zakończenia umowy przed upływem dwóch lat.

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy ekwiwalent wypłacany pracownikom za używanie własnych telefonów będzie zwolniony z podatku dochodowego. W ocenie spółki, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego. 

KIS: ekwiwalent za użycie prywatnych telefonów zwolniony z PIT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego ekwiwalent z tytułu użytkowania własnych telefonów wypłacany pracownikom stanowi przychód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS zaznaczyła, że przepis zwolnił od podatku dochodowego wypłacanie ekwiwalentów pieniężnych za używane przez pracowników narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Organ podatkowy uznał, że spółka spełniła wszystkie warunki konieczne do skorzystania z przewidzianego zwolnienia. Pracownicy używają własnych telefonów, które stanowią ich własność, do celów służbowych. Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany pracownikom w celu pokrycia kosztów związanych z używaniem telefonów do pracy.

KIS podkreśliła, że pracownicy nie byli obciążeni obowiązkiem rozliczenia przychodu w swoich deklaracjach podatkowych. W opinii organu podatkowego obowiązki podatkowe zostały przeniesione na spółkę jako płatnika.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.309.2023.1.TR

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA