REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ekwiwalent za używanie prywatnych telefonów jest zwolniony z zapłaty PIT?

pracownik robotnik zadowolony smartfon telefon urządzenie mobilne komunikacja hr
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ekwiwalent z tytułu użytkowania własnych telefonów wypłacany pracownikom stanowi przychód zwolniony z opodatkowania.

Ekwiwalent za używanie telefonów a zwolnienie z PIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która planuje wprowadzenie programu umożliwiającego pracownikom korzystanie z własnych telefonów (smartfonów) do celów służbowych. Program jest dobrowolny i adresowany do wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czy pracują na czas określony czy nieokreślony. Wnioskodawca zamierza wypłacać pracownikom ekwiwalent pieniężny za korzystanie z własnych telefonów do celów służbowych. Ekwiwalent będzie ustalany na podstawie kosztów zakupu telefonów spełniających minimalne wymogi techniczne. Kwota ekwiwalentu oraz okres jego trwania, który początkowo ma trwać 24 miesiące  zostaną określone na podstawie analizy rynkowych cen i innych czynników, takich jak amortyzacja i koszty konserwacji. 

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata ekwiwalentu będzie zależna od rodzaju umowy o pracę: pracownicy z umową na czas określony otrzymają go w ratach miesięcznych, a w przypadku zmiany umowy na czas nieokreślony w trakcie programu, otrzymają jednorazowy ekwiwalent. Natomiast pracownicy z umową na czas nieokreślony otrzymają jednorazowy ekwiwalent na początku programu i będą zobowiązani do jego zwrotu w przypadku zakończenia umowy przed upływem dwóch lat.

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy ekwiwalent wypłacany pracownikom za używanie własnych telefonów będzie zwolniony z podatku dochodowego. W ocenie spółki, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego. 

KIS: ekwiwalent za użycie prywatnych telefonów zwolniony z PIT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego ekwiwalent z tytułu użytkowania własnych telefonów wypłacany pracownikom stanowi przychód zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS zaznaczyła, że przepis zwolnił od podatku dochodowego wypłacanie ekwiwalentów pieniężnych za używane przez pracowników narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. Organ podatkowy uznał, że spółka spełniła wszystkie warunki konieczne do skorzystania z przewidzianego zwolnienia. Pracownicy używają własnych telefonów, które stanowią ich własność, do celów służbowych. Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany pracownikom w celu pokrycia kosztów związanych z używaniem telefonów do pracy.

KIS podkreśliła, że pracownicy nie byli obciążeni obowiązkiem rozliczenia przychodu w swoich deklaracjach podatkowych. W opinii organu podatkowego obowiązki podatkowe zostały przeniesione na spółkę jako płatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.309.2023.1.TR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

REKLAMA

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

REKLAMA