Czy likwidacja urządzeń może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Likwidacja urządzeń jako koszt uzyskania przychodów
Spółka będąca wnioskodawcą prowadziła działalność gospodarczą, która podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Spółka zajmowała się sprzedażą urządzeń, które miały szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Ze względu na oczekiwania klientów i możliwe zakłócenia łańcucha dostaw, spółka musiała utrzymywać określony poziom urządzeń w magazynie. Czasami zdarzało się, że niektóre urządzenia stawały się przestarzałe technologicznie lub nieadekwatne do zmieniających się potrzeb klientów i nie były sprzedawane. W związku z tym spółka planowała dokonać likwidacji tych urządzeń. Spółka zamierzała udokumentować proces likwidacji w protokołach likwidacyjnych.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy koszt zlikwidowanych urządzeń jest kosztem uzyskania przychodów w świetle przepisów podatkowych.
Stanowisko KIS
W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, KIS stwierdziła, że spółka będzie mogła zaliczyć koszt zlikwidowanych urządzeń do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
KIS powołała się na przepisy ustawy CIT, zgodnie z którymi koszty uzyskania przychodów są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w katalogu kosztów negatywnych. Konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Organ podatkowy wskazał, że: "zaliczenie strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów powinno być każdorazowo oceniane w aspekcie: -całokształtu prowadzonej przez podatnika działalności, -okoliczności, które spowodowały powstanie straty, -udokumentowania straty,-podjętych przez podatnika działań zabezpieczających."
Koszty związane z likwidacją urządzeń przez spółkę nie zostały wymienione jako koszty negatywne w ustawie o CIT, a także proces likwidacji był odpowiednio udokumentowany. Planowana przez spółkę likwidacja urządzeń była w ocenie KIS dokonana z obiektywnych, rynkowych przyczyn i miała na celu zabezpieczenie sprzedaży i atrakcyjności oferty produktowej spółki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.