Czy przychody ze sprzedaży kostiumów kąpielowych w spadku podlegają opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż kostiumów kąpielowych a PIT
Wnioskodawczyni jest kuratorem spadku. Kobieta planuje przeprowadzić sprzedaż ruchomości, konkretnie kostiumów kąpielowych, które pozostawił w spadku zmarły. Podatniczka jako kurator spadku musi polegać na uzyskaniu zgody sądu na sprzedaż ruchomości, które wchodzą w skład spadku. Wnioskodawczyni zadała pytanie KIS czy przychód ze sprzedaży odziedziczonych kostiumów kąpielowych podlega opodatkowaniu. Kobieta jest zdania, że przychód uzyskany ze sprzedaży kostiumów kąpielowych będących częścią spadku ze sprzedaży używanych rzeczy podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
REKLAMA
KIS: sprzedaż kostiumów kąpielowych nie podlega zapłacie PIT
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatniczkę było błędne. KIS zaznaczyła, że jeśli sprzedaż jest dokonywana po upływie określonego okresu, to nie będzie stanowić źródła przychodu, które podlegałoby opodatkowaniu. Organ podatkowy wyjaśnił, że kurator spadku, który jest odpowiedzialny za sprzedaż rzeczy wchodzących w skład spadku, nie staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z tytułu dokonanej sprzedaży. KIS zaznaczyła, że działania podatnika, choć związane z zarządzaniem majątkiem spadkowym, nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Organ wyjaśnił, że kurator, pełniący funkcję prawną w postępowaniu spadkowym, nie spełnia kryteriów definicji podatnika na potrzeby PIT.
KIS podkreśliła, że opodatkowanie przychodów ze sprzedaży spadku nie występuje do czasu zakończenia postępowania spadkowego, ustalenia spadkobierców i uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Organ podkreślił, że dopiero wówczas można określić, kto jest podatnikiem PIT i odpowiada za ewentualne opodatkowanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.