REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na serwisy ekonomiczne i książki finansowe mogą być uznane za koszty podatkowe?

książka, książka ekonomiczna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na dostęp do serwisów ekonomicznych i książek nie mogą być uznawane jako koszty uzyskania przychodów z inwestycji na giełdzie papierów wartościowych, ponieważ nie są bezpośrednio związane z samymi transakcjami na giełdzie.

Wydatki na książki i serwisy ekonomiczne a koszty podatkowe 

Wnioskodawca jest podatnikiem, który angażuje się w inwestycje na giełdach papierów wartościowych, nie prowadząc jednocześnie działalności gospodarczej związanej z tym obszarem. Celem mężczyzny jest poprawa jakości swoich decyzji inwestycyjnych poprzez zdobycie i wykorzystanie dodatkowych źródeł wiedzy oraz narzędzi dostępnych w serwisach ekonomicznych. Wnioskodawca w 2022 i 2023 roku zakupił książki z dziedziny ekonomii i finansów, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat rynków finansowych i strategii inwestycyjnych. Podatnik rozważa również inwestycję w dostęp do serwisów internetowych specjalizujących się w analizach finansowych i informacjach giełdowych, które pomogą lepiej  zrozumieć trendy na rynku, analizować dane giełdowe oraz podejmować bardziej przemyślane decyzje inwestycyjne.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy wydatki na serwisy ekonomiczne i książki finansowe mogą być uznane za koszty podatkowe. Mężczyzna jest zdania, że poniesione wydatki mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów.

KIS: wydatki na serwisy i książki finansowe nie stanowią kosztów podatkowych 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było nieprawidłowe. KIS uznała, że koszty uzyskania przychodów z inwestycji na giełdzie papierów wartościowych są ograniczone do tych kosztów, które są bezpośrednio związane z nabyciem lub zbyciem papierów wartościowych. Organ podkreślił, że wydatki na dostęp do serwisów ekonomicznych i książki nie kwalifikują się jako koszty i nie można ich uwzględnić przy obliczaniu podatku. KIS wyjaśniła, że koszty uzyskania przychodów to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jednakże przepisy podatkowe zawierają również konkretne wyłączenia, które określają, jakie koszty nie mogą być uwzględniane jako koszty uzyskania przychodów w określonych sytuacjach.

Organ podatkowy zaznaczył, że w przypadku inwestycji na giełdzie papierów wartościowych, koszty uzyskania przychodów są ściśle związane z samym procesem nabycia lub zbycia papierów wartościowych. Według KIS, można uwzględnić koszty, które są bezpośrednio związane z zakupem lub sprzedażą akcji lub innych instrumentów finansowych, takie jak prowizje maklerskie czy opłaty notarialne. Organ zaznaczył, że opisane koszty są konieczne do przeprowadzenia transakcji na giełdzie papierów wartościowych, dlatego można je pomniejszyć przy obliczaniu podatku dochodowego. KIS stwierdziła, że wydatki na dostęp do serwisów ekonomicznych i książek, choć mogą być cenne dla wiedzy inwestycyjnej, nie są bezpośrednio związane z samymi transakcjami na giełdzie. Organ uznał, że są bardziej ogólną formą inwestycji w edukację finansową i rozwijanie swojej wiedzy w dziedzinie ekonomii i finansów, która może być użyteczna w różnych aspektach życia, ale nie jest bezpośrednio konieczna do dokonywania transakcji na giełdzie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.278.2023.2.IR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA