Jakim przychodem na gruncie podatku PIT jest nagroda w formie wypłaty pieniężnej z programu motywacyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
Nagroda w formie wypłaty pieniężnej
Wnioskodawcą jest pracownik polskiej spółki, który spełnia warunki uczestnictwa w pracowniczym programie motywacyjnym, oferowanym przez amerykańską jednostkę dominującą dla spółki polskiej. Program ten obejmuje coroczną nagrodę, którą można otrzymać w formie wypłaty pieniężnej lub opcji na akcje.
REKLAMA
Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy otrzymanie nagrody w formie wypłaty pieniężnej będzie stanowiło dla niego przychód z innych źródeł.
Przychód z innych źródeł
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że otrzymanie nagrody w formie wypłaty pieniężnej stanowi dla wnioskodawcy przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Organ argumentował, że mimo braku bezpośredniego związku z umową o pracę, nagroda ta jest przychodem z innych źródeł, ponieważ wynika z udziału wnioskodawcy w pracowniczym programie motywacyjnym.
"Tym samym należy zgodzić się ze stanowiskiem Pana, że w przypadku otrzymania nagrody lub jej części w formie wypłaty pieniężnej, stanowi ona dla Niego tzw. przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pochodzący od Spółki amerykańskiej. Wypłata pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy i jest rozliczana w zeznaniu rocznym oraz podatek jest płatny przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wniosek dla podatnika jest taki, że otrzymanie nagrody w formie wypłaty pieniężnej będzie stanowiło dla niego przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.