Jak opodatkować przychody ze sprzedaży z hodowli ptaszników i gekonów?
REKLAMA
REKLAMA
Hodowla ptaszników oraz gekonów
Wnioskodawca - podatnik, planuje w niedalekiej przyszłości rozpocząć działalność hodowli ptaszników oraz gekonów. Hodowla będzie miała charakter zarobkowy i zwierzęta będą pochodziły wyłącznie z własnej hodowli. Zakupione w celu założenia hodowli ptaszniki i gekony (jaszczurki) nie będą sprzedane. Ptaki i gekony będą karmione owadami, które podatnik zamierza kupować w sklepach zoologicznych. Wnioskodawca zamierza sprzedawać ptaszniki i gekony (jaszczurki) prywatnym hodowcom.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy dochody uzyskane ze sprzedaży zwierząt egzotycznych, kwalifikują się do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko KIS lub MF
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż ptaszników oraz gekonów (jaszczurek), jako sprzedaż entomofagów, jest opodatkowana na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej. W przypadku braku powierzchni upraw roślin żywicielskich w rozumieniu poz. 13 Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, obowiązek podatkowy nie powstanie.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, za wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Działalnością rolniczą, zgodnie z art. 2 ust. 2 u.p.d.o.f., jest m.in. wytwarzanie produktów zwierzęcych z własnych hodowli lub chowu. Ponadto, zgodnie z art. 2 ust. 3 u.p.d.o.f., hodowla entomofagów należy do działów specjalnych produkcji rolnej.
W związku z powyższym, sprzedaż gekonów i ptaszników, jako sprzedaż entomofagów, podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej. Jednakże, w przypadku braku powierzchni upraw roślin żywicielskich, obowiązek podatkowy nie powstanie, gdyż stawka podatku od działów specjalnych produkcji rolnej jest uzależniona od powierzchni upraw roślin żywicielskich.
REKLAMA
Jeżeli hodowla nie wymaga uprawy roślin żywicielskich, nie ma podstawy do naliczenia kwoty opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Hodowla powinna być traktowana jako działalność rolnicza, gdyż będzie bazować na własnych rozmnożeniach, a okresy przetrzymywania zwierząt będą dłuższe niż 2 miesiące.
"Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że sprzedaż ptaszników oraz gekonów (jaszczurek), jako sprzedaż entomofagów, jest opodatkowana na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej, przy czym w przypadku braku powierzchni upraw roślin żywicielskich w rozumieniu poz. 13 Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, obowiązek podatkowy nie powstanie, gdyż ustawodawca ustala stawkę podatku od działów specjalnych produkcji rolnej w zależności od powierzchni upraw roślin żywicielskich." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że dochody uzyskane ze sprzedaży zwierząt egzotycznych z własnej hodowli kwalifikują się do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej. Jednakże, jeżeli hodowla nie wymaga uprawy roślin żywicielskich, obowiązek podatkowy nie powstanie. W takim przypadku hodowla powinna być traktowana jako działalność rolnicza.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA