REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna na rzecz fundacji edukacyjnej może zostać odliczona od podstawy opodatkowania?

Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT
Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna udzielona przez spółkę akcyjną na rzecz fundacji edukacyjnej podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Darowizna przekazana fundacji realizującej projekty edukacyjne

Wnioskodawca w sprawie - pewna spółka akcyjna wspólnie ze swoimi zależnymi spółkami tworzy grupę kapitałową, podlegającą podatkowi CIT. Od 2018 roku prowadzi program mający na celu poprawę jakości i prestiżu edukacji branżowej, a także promowanie rozwoju kadry nauczycielskiej i zwiększenie swojego wpływu w sferze społeczno-gospodarczej. Częścią tego przedsięwzięcia była darowizna przekazana fundacji realizującej projekty edukacyjne.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy kwota darowizny przekazanej przez spółkę na rzecz fundacji może zostać odliczona od podstawy opodatkowania spółki zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Spółka argumentowała, że darowizna powinna zostać odliczona, odwołując się do art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Według wnioskodawcy, darowizna przeznaczona jest na cele edukacyjne, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Fundacja, będąca beneficjentem, jest organizacją pożytku publicznego spełniającą warunki określone w art. 3 ust. 2 tejże ustawy.

Odliczenie darowizny od podstawy opodatkowania jest możliwe

REKLAMA

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem spółki. Organ stwierdził, że odliczenie darowizny od podstawy opodatkowania jest możliwe, jeżeli środki są przeznaczone na cele wskazane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a ich wartość nie przekracza 10% dochodu podatnika. 

"Fundacja jako organizacja pozarządowa została wymieniona w art. 3 ust. 2 ustawy o pożytku, jest zatem podmiotem, na rzecz którego można przekazać darowiznę i skorzystać z odliczenia. Współorganizatorem konkursu jest (…) które m.in. odpowiada za prowadzenie polityki państwa w obszarze oświaty i wychowania. Konkurs jest kierowany do placówek oświatowych, może mieć wpływ na jakość i efektywność systemu oświaty, a przekazana darowizna, została przekazana na cel określony w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obejmujący zadanie w zakresie oświaty.

Mając na uwadze przedstawiony przez Państwa opis sprawy oraz dokonaną wykładnie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania darowizny na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 updop." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja jest korzystna dla wnioskodawcy. Spółka może odliczyć wartość darowizny od podstawy opodatkowania, gdyż spełnia warunki ustawy o CIT. Darowizna została przeznaczona na cele edukacyjne, a odbiorcą jest fundacja, która działa na rzecz pożytku publicznego i spełnia warunki ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Źródło: Czy kwota darowizny wskazanej w opisie sprawy, udzielonej przez Spółkę na rzecz Fundacji, podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania Wnioskodawcy na... - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.233.2023.2.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA