REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze podlega opodatkowaniu PIT?

pole zboże rolnictwo ziemia nieruchomość grunt
pole zboże rolnictwo ziemia nieruchomość grunt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że przychody z dzierżawy gruntów rolnych, przeznaczonych na cele rolnicze, nie stanowią źródła przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu.

Dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze a PIT

REKLAMA

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką gospodarstwa rolnego, które odziedziczyła wraz z siostrą po swoich zmarłych rodzicach. Gospodarstwo rolne ma powierzchnię powyżej 1 ha. Obie panie, choć nie są rolnikami i mieszkają w odległym mieście, płacą podatek rolny na podstawie nakazów płatniczych wystawianych przez gminę. Część działek rolnych z tego gospodarstwa kobiety przekazały w dzierżawę na cele rolnicze. Działki te spełniają ustawowe wymogi gospodarstwa rolnego wg art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. W zamian za dzierżawę panie otrzymują czynsz, od którego odprowadzają podatek. Przychody z tej dzierżawy siostry rozliczają w PIT-28 według podatku zryczałtowanego 8,5%. Zainteresowana dowiedziała się, że jeżeli oddaje grunty rolne w dzierżawę na cele rolnicze, to nie musi płacić podatku dochodowego od osób fizycznych i nie jest zobowiązana rozliczać się z tego tytułu w PIT, ale chciałaby upewnić się, czy tak faktycznie jest.

REKLAMA

W związku z tym wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody z dzierżawy gruntów rolnych na cele rolnicze powinny być rozliczane i opodatkowane jako podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dzierżawa gruntów rolnych zwolniona z opodatkowania PIT

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody z dzierżawy gruntów rolnych przeznaczonych na cele rolnicze są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, wnioskodawczyni, która dzierżawi grunty rolne, których charakterystyka spełnia określone w ustawie kryteria, nie ma obowiązku uiszczać podatku dochodowego od przychodów generowanych z tego tytułu.

Organ podatkowy, w celu uzasadnienia swojej decyzji, odwołał się do art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami, przychody uzyskane z działalności rolniczej są wolne od podatku dochodowego. Co więcej, Dyrektor KIS zaznaczył, że dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze nie jest uznawana za źródło przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego z tytułu uzyskanych w ten sposób przychodów. Nie istnieje również obowiązek rozliczania tych przychodów w zeznaniu podatkowym PIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.726.2023.1.MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA