REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze podlega opodatkowaniu PIT?

pole zboże rolnictwo ziemia nieruchomość grunt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że przychody z dzierżawy gruntów rolnych, przeznaczonych na cele rolnicze, nie stanowią źródła przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu.

Dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze a PIT

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką gospodarstwa rolnego, które odziedziczyła wraz z siostrą po swoich zmarłych rodzicach. Gospodarstwo rolne ma powierzchnię powyżej 1 ha. Obie panie, choć nie są rolnikami i mieszkają w odległym mieście, płacą podatek rolny na podstawie nakazów płatniczych wystawianych przez gminę. Część działek rolnych z tego gospodarstwa kobiety przekazały w dzierżawę na cele rolnicze. Działki te spełniają ustawowe wymogi gospodarstwa rolnego wg art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. W zamian za dzierżawę panie otrzymują czynsz, od którego odprowadzają podatek. Przychody z tej dzierżawy siostry rozliczają w PIT-28 według podatku zryczałtowanego 8,5%. Zainteresowana dowiedziała się, że jeżeli oddaje grunty rolne w dzierżawę na cele rolnicze, to nie musi płacić podatku dochodowego od osób fizycznych i nie jest zobowiązana rozliczać się z tego tytułu w PIT, ale chciałaby upewnić się, czy tak faktycznie jest.

REKLAMA

W związku z tym wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychody z dzierżawy gruntów rolnych na cele rolnicze powinny być rozliczane i opodatkowane jako podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dzierżawa gruntów rolnych zwolniona z opodatkowania PIT

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody z dzierżawy gruntów rolnych przeznaczonych na cele rolnicze są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, wnioskodawczyni, która dzierżawi grunty rolne, których charakterystyka spełnia określone w ustawie kryteria, nie ma obowiązku uiszczać podatku dochodowego od przychodów generowanych z tego tytułu.

Organ podatkowy, w celu uzasadnienia swojej decyzji, odwołał się do art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami, przychody uzyskane z działalności rolniczej są wolne od podatku dochodowego. Co więcej, Dyrektor KIS zaznaczył, że dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze nie jest uznawana za źródło przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego z tytułu uzyskanych w ten sposób przychodów. Nie istnieje również obowiązek rozliczania tych przychodów w zeznaniu podatkowym PIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.726.2023.1.MG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA