REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i świadcząca usługi dla klienta spoza UE musi być zarejestrowana jako czynny podatnik VAT?

nowe technologie
nowe technologie
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w sytuacji świadczenia usług tylko i wyłącznie dla podatnika, posiadającego siedzibę w USA, Wnioskodawca - polski podatnik, może się nie rejestrować jako czynny podatnik VAT.

Usługa ręcznego testowania oprogramowania komputerowego

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowała się w Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej w styczniu 2023 r. i świadczy usługi ręcznego testowania oprogramowania komputerowego na rzecz jednego klienta z siedzibą w USA. Nie obsługuje podmiotów z terenu Polski, ani Unii Europejskiej. Wykonuje czynności na terenie Polski. Nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT z uwagi na to, że usługi, które świadczy, nie podlegają opodatkowaniu VAT na terenie Polski.

REKLAMA

Osoba prowadząca działalność wybrała formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Suma uzyskanych przychodów nie przekracza 2 000 000 euro.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w sytuacji świadczenia nadal usług tylko i wyłącznie dla podatnika posiadającego siedzibę w USA może się Pan nie rejestrować jako czynny podatnik VAT? 

Brak obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT w Polsce

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją podatkową udzieloną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, osoba prowadząca działalność gospodarczą, świadcząca usługi tylko i wyłącznie dla podatnika z siedzibą w USA, może nie rejestrować się jako czynny podatnik VAT. Wynika to z faktu, że miejsce opodatkowania usług świadczonych dla podatnika spoza Unii Europejskiej jest miejscem, w którym podatnik mający siedzibę działalności gospodarczej jest zarejestrowany. W tym przypadku jest to kraj siedziby usługobiorcy, czyli USA.

"Odnosząc się do przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy zauważyć, że świadczy Pan usługę ręcznego testowania oprogramowania komputerowego dla Klienta z USA. Wskazał Pan również, że miejscem opodatkowania wykonywanych przez Pana usług nie jest terytorium Polski. Zatem, w tych okolicznościach świadczone przez Pana usługi nie stanowią sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, bowiem nie są opodatkowane na terytorium kraju. Mając na uwadze terytorialny zakres podatku od towarów i usług należy wskazać, że sprzedaż osiągana z tytułu świadczenia tych usług nie jest uwzględniana przy obliczaniu limitu wartości sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 ustawy. W tej sytuacji, nawet gdy sprzedaż osiągnięta przez Pana z tytułu świadczonych usług ręcznego testowania oprogramowania komputerowego poza terytorium kraju przekroczy 200 000 zł, nie nastąpi utrata przez Pana zwolnienia od podatku pociągająca za sobą konieczność złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Zatem świadcząc ww. usługi tylko i wyłącznie na rzecz Klienta z USA nie ma Pan obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynikający z interpretacji wniosek jest taki, że Wnioskodawca może kontynuować świadczenie usług tylko dla podatnika z siedzibą w USA bez konieczności rejestracji jako czynny podatnik VAT. Oznacza to, że nie musi pobierać i rozliczać podatku VAT od tych usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.318.2023.4.RST

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA