Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i świadcząca usługi dla klienta spoza UE musi być zarejestrowana jako czynny podatnik VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Usługa ręcznego testowania oprogramowania komputerowego
- Brak obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT w Polsce
- Podsumowanie
Usługa ręcznego testowania oprogramowania komputerowego
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowała się w Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej w styczniu 2023 r. i świadczy usługi ręcznego testowania oprogramowania komputerowego na rzecz jednego klienta z siedzibą w USA. Nie obsługuje podmiotów z terenu Polski, ani Unii Europejskiej. Wykonuje czynności na terenie Polski. Nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT z uwagi na to, że usługi, które świadczy, nie podlegają opodatkowaniu VAT na terenie Polski.
REKLAMA
Osoba prowadząca działalność wybrała formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Suma uzyskanych przychodów nie przekracza 2 000 000 euro.
W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w sytuacji świadczenia nadal usług tylko i wyłącznie dla podatnika posiadającego siedzibę w USA może się Pan nie rejestrować jako czynny podatnik VAT?
Brak obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT w Polsce
REKLAMA
Zgodnie z interpretacją podatkową udzieloną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, osoba prowadząca działalność gospodarczą, świadcząca usługi tylko i wyłącznie dla podatnika z siedzibą w USA, może nie rejestrować się jako czynny podatnik VAT. Wynika to z faktu, że miejsce opodatkowania usług świadczonych dla podatnika spoza Unii Europejskiej jest miejscem, w którym podatnik mający siedzibę działalności gospodarczej jest zarejestrowany. W tym przypadku jest to kraj siedziby usługobiorcy, czyli USA.
"Odnosząc się do przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy zauważyć, że świadczy Pan usługę ręcznego testowania oprogramowania komputerowego dla Klienta z USA. Wskazał Pan również, że miejscem opodatkowania wykonywanych przez Pana usług nie jest terytorium Polski. Zatem, w tych okolicznościach świadczone przez Pana usługi nie stanowią sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, bowiem nie są opodatkowane na terytorium kraju. Mając na uwadze terytorialny zakres podatku od towarów i usług należy wskazać, że sprzedaż osiągana z tytułu świadczenia tych usług nie jest uwzględniana przy obliczaniu limitu wartości sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 ustawy. W tej sytuacji, nawet gdy sprzedaż osiągnięta przez Pana z tytułu świadczonych usług ręcznego testowania oprogramowania komputerowego poza terytorium kraju przekroczy 200 000 zł, nie nastąpi utrata przez Pana zwolnienia od podatku pociągająca za sobą konieczność złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Zatem świadcząc ww. usługi tylko i wyłącznie na rzecz Klienta z USA nie ma Pan obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynikający z interpretacji wniosek jest taki, że Wnioskodawca może kontynuować świadczenie usług tylko dla podatnika z siedzibą w USA bez konieczności rejestracji jako czynny podatnik VAT. Oznacza to, że nie musi pobierać i rozliczać podatku VAT od tych usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.