REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i świadcząca usługi dla klienta spoza UE musi być zarejestrowana jako czynny podatnik VAT?

nowe technologie
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w sytuacji świadczenia usług tylko i wyłącznie dla podatnika, posiadającego siedzibę w USA, Wnioskodawca - polski podatnik, może się nie rejestrować jako czynny podatnik VAT.

Usługa ręcznego testowania oprogramowania komputerowego

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowała się w Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej w styczniu 2023 r. i świadczy usługi ręcznego testowania oprogramowania komputerowego na rzecz jednego klienta z siedzibą w USA. Nie obsługuje podmiotów z terenu Polski, ani Unii Europejskiej. Wykonuje czynności na terenie Polski. Nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT z uwagi na to, że usługi, które świadczy, nie podlegają opodatkowaniu VAT na terenie Polski.

REKLAMA

Osoba prowadząca działalność wybrała formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Suma uzyskanych przychodów nie przekracza 2 000 000 euro.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy w sytuacji świadczenia nadal usług tylko i wyłącznie dla podatnika posiadającego siedzibę w USA może się Pan nie rejestrować jako czynny podatnik VAT? 

Brak obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT w Polsce

REKLAMA

Zgodnie z interpretacją podatkową udzieloną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, osoba prowadząca działalność gospodarczą, świadcząca usługi tylko i wyłącznie dla podatnika z siedzibą w USA, może nie rejestrować się jako czynny podatnik VAT. Wynika to z faktu, że miejsce opodatkowania usług świadczonych dla podatnika spoza Unii Europejskiej jest miejscem, w którym podatnik mający siedzibę działalności gospodarczej jest zarejestrowany. W tym przypadku jest to kraj siedziby usługobiorcy, czyli USA.

"Odnosząc się do przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy zauważyć, że świadczy Pan usługę ręcznego testowania oprogramowania komputerowego dla Klienta z USA. Wskazał Pan również, że miejscem opodatkowania wykonywanych przez Pana usług nie jest terytorium Polski. Zatem, w tych okolicznościach świadczone przez Pana usługi nie stanowią sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, bowiem nie są opodatkowane na terytorium kraju. Mając na uwadze terytorialny zakres podatku od towarów i usług należy wskazać, że sprzedaż osiągana z tytułu świadczenia tych usług nie jest uwzględniana przy obliczaniu limitu wartości sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 ustawy. W tej sytuacji, nawet gdy sprzedaż osiągnięta przez Pana z tytułu świadczonych usług ręcznego testowania oprogramowania komputerowego poza terytorium kraju przekroczy 200 000 zł, nie nastąpi utrata przez Pana zwolnienia od podatku pociągająca za sobą konieczność złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Zatem świadcząc ww. usługi tylko i wyłącznie na rzecz Klienta z USA nie ma Pan obowiązku rejestracji jako czynny podatnik VAT." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynikający z interpretacji wniosek jest taki, że Wnioskodawca może kontynuować świadczenie usług tylko dla podatnika z siedzibą w USA bez konieczności rejestracji jako czynny podatnik VAT. Oznacza to, że nie musi pobierać i rozliczać podatku VAT od tych usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.318.2023.4.RST

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA