REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obrót z tytułu świadczenia usług budowlanych w Belgii wpływa na obowiązek rejestracji do VAT w Polsce?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym, że z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju Wnioskodawca nie przekroczy limitu 200 000 zł, to nie ma on obowiązku rejestracji jako podatnik VAT. 

Świadczenie usług na nieruchomościach w Belgii

Wnioskodawca - podatnik, jest właścicielem firmy remontowo-budowlanej, zarejestrowanej w Polsce. Jego działalność jest opodatkowana w formie ryczałtu. Podatnik pracuje jako podwykonawca dla polskiej firmy budowlanej, która zleca mu prace budowlane dla belgijskiej firmy. Prace wykonywane są na nieruchomościach znajdujących się zarówno w Polsce, jak i w Belgii. Podatnik wystawia faktury polskiej firmie bez podatku VAT, a polska firma wystawia fakturę z odwrotnym obciążeniem VAT belgijskiej firmie. 

REKLAMA

Pytanie podatnika brzmi: Czy obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii powinien Pan wliczyć do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy i w związku z tym czy powstanie u Pana obowiązek rejestracji do podatku VAT?

Wartość usług poza Polską nie wlicza się do limitu

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczany do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Powodem jest to, że podatnik nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Belgii i nie prowadzi tam zarejestrowanej działalności gospodarczej. Przychód zza granicy nie wlicza się do przychodu uzyskiwanego na terenie Polski. Przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT nie uwzględnia się świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

"W konsekwencji należy stwierdzić, że do wartości limitu zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie powinien Pan wliczać kwot z tytułu wykonania usług, które stosownie do art. 28e ustawy o VAT nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Zatem wartość usług wykonywanych przez Pana na nieruchomościach znajdujących się na terytorium innego kraju, do których zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy o VAT, nie będzie wliczana do limitu zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Jak wynika z opisu sprawy wykonuje Pan usługi na terytorium Polski i Belgii, gdzie w Polsce osiąga Pan przychód ok 50 000 zł rocznie. Z tytułu świadczonych przez Pana usług remontowo-budowlanych na terytorium kraju nie przekroczy Pan limitu 200 000 zł. W związku z powyższym należy zgodzić się z Pana stanowiskiem, zgodnie z którym obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomości w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 oraz w związku z tym, że na terytorium kraju nie przekroczy Pan limitu 200 000 zł, to nie ma Pan obowiązków rejestracyjnych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik nie musi wliczać obrotu uzyskanego z usług na nieruchomościach w Belgii do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Nie ma również dla niego obowiązku rejestracji jako podatnika VAT, ponieważ obrót ten nie jest uwzględniany w limicie. Podatnik nie przekracza limitu, więc nie ma obowiązku rejestracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.289.2023.2.GK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA