REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obrót z tytułu świadczenia usług budowlanych w Belgii wpływa na obowiązek rejestracji do VAT w Polsce?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym, że z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju Wnioskodawca nie przekroczy limitu 200 000 zł, to nie ma on obowiązku rejestracji jako podatnik VAT. 

Świadczenie usług na nieruchomościach w Belgii

Wnioskodawca - podatnik, jest właścicielem firmy remontowo-budowlanej, zarejestrowanej w Polsce. Jego działalność jest opodatkowana w formie ryczałtu. Podatnik pracuje jako podwykonawca dla polskiej firmy budowlanej, która zleca mu prace budowlane dla belgijskiej firmy. Prace wykonywane są na nieruchomościach znajdujących się zarówno w Polsce, jak i w Belgii. Podatnik wystawia faktury polskiej firmie bez podatku VAT, a polska firma wystawia fakturę z odwrotnym obciążeniem VAT belgijskiej firmie. 

REKLAMA

Pytanie podatnika brzmi: Czy obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii powinien Pan wliczyć do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy i w związku z tym czy powstanie u Pana obowiązek rejestracji do podatku VAT?

Wartość usług poza Polską nie wlicza się do limitu

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczany do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Powodem jest to, że podatnik nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Belgii i nie prowadzi tam zarejestrowanej działalności gospodarczej. Przychód zza granicy nie wlicza się do przychodu uzyskiwanego na terenie Polski. Przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT nie uwzględnia się świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

"W konsekwencji należy stwierdzić, że do wartości limitu zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie powinien Pan wliczać kwot z tytułu wykonania usług, które stosownie do art. 28e ustawy o VAT nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Zatem wartość usług wykonywanych przez Pana na nieruchomościach znajdujących się na terytorium innego kraju, do których zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy o VAT, nie będzie wliczana do limitu zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Jak wynika z opisu sprawy wykonuje Pan usługi na terytorium Polski i Belgii, gdzie w Polsce osiąga Pan przychód ok 50 000 zł rocznie. Z tytułu świadczonych przez Pana usług remontowo-budowlanych na terytorium kraju nie przekroczy Pan limitu 200 000 zł. W związku z powyższym należy zgodzić się z Pana stanowiskiem, zgodnie z którym obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomości w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 oraz w związku z tym, że na terytorium kraju nie przekroczy Pan limitu 200 000 zł, to nie ma Pan obowiązków rejestracyjnych." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik nie musi wliczać obrotu uzyskanego z usług na nieruchomościach w Belgii do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Nie ma również dla niego obowiązku rejestracji jako podatnika VAT, ponieważ obrót ten nie jest uwzględniany w limicie. Podatnik nie przekracza limitu, więc nie ma obowiązku rejestracji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.289.2023.2.GK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA