Czy comiesięczne wynagrodzenie za umowę CAP może być uznane za koszt uzyskania przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa CAP jako koszt uzyskania przychodu
Wnioskodawca, będący polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i rezydentem podatkowym, prowadził działalność związaną z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. W celu refinansowania zobowiązań oraz inwestycji, spółka zaciągnęła serię kredytów. W 2023 roku przewalutowała jeden z kredytów z PLN na EUR i zabezpieczyła ryzyko zmiany stóp procentowych, zawierając umowę CAP. Dzięki tej umowie spółka płaciła stałą premię, a w przypadku wzrostu stopy EURIBOR powyżej 3%, bank zobowiązany był do wypłaty określonej kwoty spółce.
REKLAMA
Wnioskodawca zapytał, czy comiesięczna premia płatna bankowi na mocy umowy CAP jest kosztem uzyskania przychodu niezwiązanym bezpośrednio z przychodami, rozpoznawanym w księgach rachunkowych w dniu obciążenia wyniku finansowego spółki.
Spółka argumentowała, że ponieważ zawarcie umowy CAP miało na celu zabezpieczenie przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych, premie są kosztem uzyskania przychodu. Koszt ten, zdaniem wnioskodawcy, był kosztem pośrednim, ponieważ nie można go było przypisać do konkretnego przychodu, ale był związany z działalnością gospodarczą spółki.
Stanowisko KIS
REKLAMA
KIS potwierdziła stanowisko wnioskodawcy uznając, że miał on prawo zaliczyć comiesięczne premie jako koszt uzyskania przychodu, ponieważ były związane z działalnością gospodarczą spółki i miały na celu zabezpieczenie go przed ryzykiem finansowym.
Zwrócono uwagę na specyfikę umowy CAP, która zapewnia realizację praw wynikających z opcji już w trakcie jej obowiązywania, co jest kluczowe dla klasyfikacji kosztów związanych z tego rodzaju opcją. W związku z tym do momentu rozpoznania wydatków z tytułu umowy CAP jako kosztu uzyskania przychodu zastosowanie znajduje art. 15 ust. 4d ustawy o CIT stanowiący, że: "koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia." Oznaczało to, możliwość rozpoznania kosztu w każdym miesiącu obowiązywania umowy CAP w dacie obciążenia wyniku finansowego, co było również zbieżne z zapłatą tego wydatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.