REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy faktura VAT jest wymagana po przeniesieniu kosztów utrzymania nieruchomości na małżonka po zniesieniu wspólności majątkowej?

walentynki para sport
walentynki para sport
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że po zniesieniu wspólności majątkowej, przeniesienie kosztów utrzymania nieruchomości, w której małżonek posiada ½ udziału, stanowi świadczenie podlegające opodatkowaniu VAT. W związku z tym wnioskodawczyni powinna wystawić fakturę VAT na rzecz małżonka.

Małżonkowie podpisali umowę o zniesieniu wspólności majątkowej

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, będącą jej jedynym źródłem dochodów od 7 marca 2006 roku. Jej małżonek rozpoczął jednoosobową działalność w kwietniu 2017 roku. Małżonkowie, choć prowadzą działalność osobno, są współwłaścicielami nieruchomości handlowo-usługowej zakupionej w lutym 2016 roku. W lutym 2023 roku małżonkowie podpisali umowę o zniesieniu wspólności majątkowej.

REKLAMA

Wnioskodawczyni zapytała: Czy wnioskodawczyni, ponosząc całość kosztów utrzymania wspólnie posiadanego lokalu po zniesieniu wspólności majątkowej, dokonuje świadczenia na rzecz osoby trzeciej (małżonka) i powinna wystawić fakturę VAT?

Wnioskodawczyni jest zdania, że koszty utrzymania nieruchomości powinny być przeniesione na małżonka, który korzysta z niej do celów swojej działalności. Z uwagi na zniesienie wspólności majątkowej, małżonek jest traktowany jako osoba trzecia i powinien pokryć koszty związane z nieruchomością proporcjonalnie do swojego udziału własnościowego, co skutkować powinno obowiązkiem wystawienia faktury VAT.

Obowiązkiem wnioskodawczyni jest wystawienie faktury VAT 

REKLAMA

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Wskazał, że po zniesieniu wspólności majątkowej, przeniesienie kosztów utrzymania nieruchomości na małżonka podlega opodatkowaniu VAT. Czynność ta spełnia definicję świadczenia usługi opodatkowanej VAT. Organ podkreślił, że obowiązkiem wnioskodawczyni jest wystawienie faktury VAT na rzecz małżonka z uwzględnieniem odpowiedniej stawki podatku. Obciążenie kosztami małżonka powinno być proporcjonalne do udziału we własności lokalu.

"Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że po uprzednim nabyciu przez Panią we własnym imieniu towarów oraz usług związanych z utrzymaniem i eksploatacją nieruchomości, odsprzedaż tych towarów i usług na rzecz innego podmiotu, tj. Pani męża, z którym posiada Pani rozdzielność majątkową, wykorzystującego udział ½ w przedmiotowej nieruchomości do własnej działalności gospodarczej, wypełnia dyspozycję definicji określonej w art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy. Zatem stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji przeniesienie przez Panią ww. kosztów utrzymania i eksploatacji nieruchomości, o której mowa we wniosku, winno zostać udokumentowane poprzez wystawienie na Pani męża faktur na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, z uwzględnieniem właściwej stawki podatku VAT. Przy czym skoro - jak Pani wskazała - nie ma możliwości ustalenia rzeczywistej wysokości tych kosztów, to obciążenie to powinno być proporcjonalne do udziału małżonka we własności lokalu tj. 50%." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja wskazuje, że przeniesienie kosztów utrzymania wspólnie posiadanego lokalu na małżonka po zniesieniu wspólności majątkowej stanowi świadczenie usługi opodatkowanej VAT, co wymaga wystawienia faktury VAT na rzecz małżonka. 

Źródło: Uznanie czynności przenoszenia kosztów utrzymania nieruchomości na drugiego małżonka posiadającego udział ½ w tej nieruchomości po podpisaniu umowy o ... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.431.2023.2.MC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA