Czy faktura VAT jest wymagana po przeniesieniu kosztów utrzymania nieruchomości na małżonka po zniesieniu wspólności majątkowej?
REKLAMA
REKLAMA
Małżonkowie podpisali umowę o zniesieniu wspólności majątkowej
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, będącą jej jedynym źródłem dochodów od 7 marca 2006 roku. Jej małżonek rozpoczął jednoosobową działalność w kwietniu 2017 roku. Małżonkowie, choć prowadzą działalność osobno, są współwłaścicielami nieruchomości handlowo-usługowej zakupionej w lutym 2016 roku. W lutym 2023 roku małżonkowie podpisali umowę o zniesieniu wspólności majątkowej.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zapytała: Czy wnioskodawczyni, ponosząc całość kosztów utrzymania wspólnie posiadanego lokalu po zniesieniu wspólności majątkowej, dokonuje świadczenia na rzecz osoby trzeciej (małżonka) i powinna wystawić fakturę VAT?
Wnioskodawczyni jest zdania, że koszty utrzymania nieruchomości powinny być przeniesione na małżonka, który korzysta z niej do celów swojej działalności. Z uwagi na zniesienie wspólności majątkowej, małżonek jest traktowany jako osoba trzecia i powinien pokryć koszty związane z nieruchomością proporcjonalnie do swojego udziału własnościowego, co skutkować powinno obowiązkiem wystawienia faktury VAT.
Obowiązkiem wnioskodawczyni jest wystawienie faktury VAT
REKLAMA
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Wskazał, że po zniesieniu wspólności majątkowej, przeniesienie kosztów utrzymania nieruchomości na małżonka podlega opodatkowaniu VAT. Czynność ta spełnia definicję świadczenia usługi opodatkowanej VAT. Organ podkreślił, że obowiązkiem wnioskodawczyni jest wystawienie faktury VAT na rzecz małżonka z uwzględnieniem odpowiedniej stawki podatku. Obciążenie kosztami małżonka powinno być proporcjonalne do udziału we własności lokalu.
"Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że po uprzednim nabyciu przez Panią we własnym imieniu towarów oraz usług związanych z utrzymaniem i eksploatacją nieruchomości, odsprzedaż tych towarów i usług na rzecz innego podmiotu, tj. Pani męża, z którym posiada Pani rozdzielność majątkową, wykorzystującego udział ½ w przedmiotowej nieruchomości do własnej działalności gospodarczej, wypełnia dyspozycję definicji określonej w art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy. Zatem stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W konsekwencji przeniesienie przez Panią ww. kosztów utrzymania i eksploatacji nieruchomości, o której mowa we wniosku, winno zostać udokumentowane poprzez wystawienie na Pani męża faktur na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, z uwzględnieniem właściwej stawki podatku VAT. Przy czym skoro - jak Pani wskazała - nie ma możliwości ustalenia rzeczywistej wysokości tych kosztów, to obciążenie to powinno być proporcjonalne do udziału małżonka we własności lokalu tj. 50%." - wskazał organ.
Podsumowanie
Interpretacja wskazuje, że przeniesienie kosztów utrzymania wspólnie posiadanego lokalu na małżonka po zniesieniu wspólności majątkowej stanowi świadczenie usługi opodatkowanej VAT, co wymaga wystawienia faktury VAT na rzecz małżonka.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA