REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina może odliczyć VAT związany z realizacją inwestycji na podstawie proporcji ustalonej przez jej Zakład?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina ma prawo do częściowego odliczenia i zwrotu podatku VAT z inwestycji, z zachowaniem odpowiednich proporcji ustalonych przez Zakład.

Centralizacja rozliczeń podatku VAT

Pewna Gmina od początku 2010 roku jest czynnym podatnikiem VAT. Od 2017 roku działa na zasadzie centralizacji rozliczeń tego podatku. Jednostki organizacyjne tej Gminy dokonują co roku kalkulacji prewspółczynnika, który redukuje należny od sprzedaży podatek.

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowo, Gmina dostarcza mieszkańcom wodę i zajmuje się odprowadzaniem ścieków, działając w sferze użyteczności publicznej. W 2022 roku rozpoczęła inwestycję wartą 7 350 000 zł, dotyczącą budowy kanalizacji sanitarnej, planowaną do realizacji w dwóch etapach. Po jej zakończeniu, infrastruktura ta zostanie przekazana Zakładowi, będącemu jednostką organizacyjną Gminy. Warto podkreślić, że Zakład ten prowadzi zarówno działalność gospodarczą, jak i realizuje cele użyteczności publicznej.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT związane z realizacją wspomnianej inwestycji, bazując na proporcjach ustalonych przez Zakład?

Gmina ma prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT w proporcjonalnej części

REKLAMA

Gmina, według Wnioskodawcy, ma prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT w proporcjonalnej części, ustalanej przez wspomniany Zakład. Argumentuje to faktem, że chociaż omawiana inwestycja jest uważana za zadanie własne gminy, to w pewnych aspektach (np. przy współpracy z osobami fizycznymi) dochodzi do opodatkowania związane z jej wykorzystaniem. Dlatego Gmina powinna mieć prawo do odliczenia podatku VAT tylko tam, gdzie występuje sprzedaż opodatkowana, a nie tam, gdzie ścieki są zbierane od jednostek organizacyjnych gminy.

Organ podatkowy przychylił się do stanowiska wnioskodawcy. Wskazał, że podatnik będący jednostką samorządu terytorialnego nie może przypisać wszystkich wydatków z inwestycji wyłącznie do działalności gospodarczej. Podatnik musi obliczyć, która część wydatków jest związana z działalnością gospodarczą, by na tej podstawie odliczyć podatek naliczony. Organ zaznacza, że odliczenie może być tylko częściowe, a nie całkowite.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, organ podatkowy przyznaje rację wnioskodawcy, pozwalając na częściowe odliczenie podatku naliczonego związanego z inwestycją, a także potwierdza prawo do zwrotu różnicy podatku VAT, jeśli podatek naliczony przewyższa podatek należny.

Podsumowanie

Wnioski z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej dają jasny obraz, w jaki sposób podatnik powinien postępować w sytuacji, gdy inwestycje służą zarówno działalności gospodarczej, jak i innej. Pozwala na częściowe odliczenie podatku naliczonego związanego z inwestycją, a także potwierdza prawo do zwrotu różnicy podatku VAT, jeśli podatek naliczony przewyższa podatek należny.

Źródło: Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu prewspółczynnika zakładu gospodarki komunalnej. - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.428.2023.1.RMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA