REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Gmina może odliczyć VAT związany z realizacją inwestycji na podstawie proporcji ustalonej przez jej Zakład?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Gmina ma prawo do częściowego odliczenia i zwrotu podatku VAT z inwestycji, z zachowaniem odpowiednich proporcji ustalonych przez Zakład.

Centralizacja rozliczeń podatku VAT

Pewna Gmina od początku 2010 roku jest czynnym podatnikiem VAT. Od 2017 roku działa na zasadzie centralizacji rozliczeń tego podatku. Jednostki organizacyjne tej Gminy dokonują co roku kalkulacji prewspółczynnika, który redukuje należny od sprzedaży podatek.

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowo, Gmina dostarcza mieszkańcom wodę i zajmuje się odprowadzaniem ścieków, działając w sferze użyteczności publicznej. W 2022 roku rozpoczęła inwestycję wartą 7 350 000 zł, dotyczącą budowy kanalizacji sanitarnej, planowaną do realizacji w dwóch etapach. Po jej zakończeniu, infrastruktura ta zostanie przekazana Zakładowi, będącemu jednostką organizacyjną Gminy. Warto podkreślić, że Zakład ten prowadzi zarówno działalność gospodarczą, jak i realizuje cele użyteczności publicznej.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT związane z realizacją wspomnianej inwestycji, bazując na proporcjach ustalonych przez Zakład?

Gmina ma prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT w proporcjonalnej części

REKLAMA

Gmina, według Wnioskodawcy, ma prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT w proporcjonalnej części, ustalanej przez wspomniany Zakład. Argumentuje to faktem, że chociaż omawiana inwestycja jest uważana za zadanie własne gminy, to w pewnych aspektach (np. przy współpracy z osobami fizycznymi) dochodzi do opodatkowania związane z jej wykorzystaniem. Dlatego Gmina powinna mieć prawo do odliczenia podatku VAT tylko tam, gdzie występuje sprzedaż opodatkowana, a nie tam, gdzie ścieki są zbierane od jednostek organizacyjnych gminy.

Organ podatkowy przychylił się do stanowiska wnioskodawcy. Wskazał, że podatnik będący jednostką samorządu terytorialnego nie może przypisać wszystkich wydatków z inwestycji wyłącznie do działalności gospodarczej. Podatnik musi obliczyć, która część wydatków jest związana z działalnością gospodarczą, by na tej podstawie odliczyć podatek naliczony. Organ zaznacza, że odliczenie może być tylko częściowe, a nie całkowite.

Podsumowując, organ podatkowy przyznaje rację wnioskodawcy, pozwalając na częściowe odliczenie podatku naliczonego związanego z inwestycją, a także potwierdza prawo do zwrotu różnicy podatku VAT, jeśli podatek naliczony przewyższa podatek należny.

Podsumowanie

Wnioski z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej dają jasny obraz, w jaki sposób podatnik powinien postępować w sytuacji, gdy inwestycje służą zarówno działalności gospodarczej, jak i innej. Pozwala na częściowe odliczenie podatku naliczonego związanego z inwestycją, a także potwierdza prawo do zwrotu różnicy podatku VAT, jeśli podatek naliczony przewyższa podatek należny.

Źródło: Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu prewspółczynnika zakładu gospodarki komunalnej. - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.428.2023.1.RMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA