REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik prowadzący sprzedaż srebrnych monet kolekcjonerskich może zastosować procedurę VAT-marża?

Banknotes,Polish,Zloty,Pln,And,Polish,Translation,For,Vat,In
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik prowadzący sprzedaż detaliczną srebrnych monet kolekcjonerskich ma prawo zastosować procedurę opodatkowania VAT-marża - potwierdził Dyrektor KIS.

Sprzedaż detaliczna srebrnych monet kolekcjonerskich

Podatnik jest czynnym płatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność polegającą na sprzedaży detalicznej srebrnych monet kolekcjonerskich. Monety te są importowane z kraju trzeciego i nie są środkami płatniczymi w kraju pochodzenia. Cena rynkowa monet znacznie przewyższa wartość kruszcu srebra zużytego do ich produkcji, a monety są bite w ilości limitowanej. Ceny monet zależą od kursu spot srebra, kosztów produkcji, kosztów pracy, nakładów marketingowych oraz sił popytu i podaży. Agencja celna czasami odprawia monety jako przedmioty kolekcjonerskie na stawkę 8% VAT, a czasami jako zwykłe przedmioty na stawkę 23% VAT. Zdaniem Wnioskodawcy, monety mają wartość kolekcjonerską i powinny być objęte stawką 8%. 

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy przy dostawie srebrnych monet uprzednio importowanych jest uprawniony do zastosowania szczególnej procedury opodatkowania (tzw. procedury VAT-marża), o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że Wnioskodawca ma prawo zastosować szczególną procedurę opodatkowania (VAT-marża) przy dostawie srebrnych monet uprzednio importowanych. Podatnik powinien zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego przyjęty sposób opodatkowania przed dokonaniem dostawy. Podstawą opodatkowania będzie marża, czyli różnica między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Kwota nabycia będzie zwiększona o należny podatek z tytułu importu, obliczony według stawki VAT wynoszącej 8% lub 23%.

"W przypadku dostawy przedmiotów kolekcjonerskich, będących przedmiotem wniosku, które zostały przez Pana zaimportowane, możliwość stosowania szczególnej procedury VAT-marża wynika z cytowanego powyżej art. 120 ust. 11 pkt 1 ustawy. Przy czym kwotę nabycia, którą należy uwzględnić przy obliczaniu marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy, przyjmuje się w wysokości równej kwocie podstawy opodatkowania zastosowanej przy imporcie towarów powiększonej o należny podatek z tytułu tego importu.

Wskazać należy, że zgodnie z art. 120 ust. 13 ustawy, warunkiem niezbędnym do zastosowania szczególnej procedury marży dla sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich tj. srebrnych monet, w przypadku ich importu – jest dokonanie przez Pana zawiadomienia na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy przed dokonaniem dostawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(…) W konsekwencji, należy stwierdzić, że dokonując dostawy srebrnych monet, uprzednio importowanych, wypełniających definicję przedmiotów kolekcjonerskich, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy, wymienionych w art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy może Pan korzystać z opodatkowania na zasadzie procedury VAT-marża na podstawie art. 120 ust. 4 i 5 ustawy w przypadku ich nabycia w ramach importu towarów, w sytuacji spełnienia przez Pana warunku, o którym mowa w art. 120 ust. 13 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik ma prawo zastosować procedurę VAT-marża przy dostawie srebrnych monet kolekcjonerskich, które wcześniej importował.

Interpretacja ta ma znaczenie dla podatnika, który może rozliczać się według szczególnej procedury VAT-marża, co może wpływać na wysokość podatku do zapłacenia. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.488.2022.2.PRM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA