REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik prowadzący sprzedaż srebrnych monet kolekcjonerskich może zastosować procedurę VAT-marża?

Banknotes,Polish,Zloty,Pln,And,Polish,Translation,For,Vat,In
Banknotes,Polish,Zloty,Pln,And,Polish,Translation,For,Vat,In
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik prowadzący sprzedaż detaliczną srebrnych monet kolekcjonerskich ma prawo zastosować procedurę opodatkowania VAT-marża - potwierdził Dyrektor KIS.

Sprzedaż detaliczna srebrnych monet kolekcjonerskich

REKLAMA

Podatnik jest czynnym płatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność polegającą na sprzedaży detalicznej srebrnych monet kolekcjonerskich. Monety te są importowane z kraju trzeciego i nie są środkami płatniczymi w kraju pochodzenia. Cena rynkowa monet znacznie przewyższa wartość kruszcu srebra zużytego do ich produkcji, a monety są bite w ilości limitowanej. Ceny monet zależą od kursu spot srebra, kosztów produkcji, kosztów pracy, nakładów marketingowych oraz sił popytu i podaży. Agencja celna czasami odprawia monety jako przedmioty kolekcjonerskie na stawkę 8% VAT, a czasami jako zwykłe przedmioty na stawkę 23% VAT. Zdaniem Wnioskodawcy, monety mają wartość kolekcjonerską i powinny być objęte stawką 8%. 

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy przy dostawie srebrnych monet uprzednio importowanych jest uprawniony do zastosowania szczególnej procedury opodatkowania (tzw. procedury VAT-marża), o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że Wnioskodawca ma prawo zastosować szczególną procedurę opodatkowania (VAT-marża) przy dostawie srebrnych monet uprzednio importowanych. Podatnik powinien zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego przyjęty sposób opodatkowania przed dokonaniem dostawy. Podstawą opodatkowania będzie marża, czyli różnica między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Kwota nabycia będzie zwiększona o należny podatek z tytułu importu, obliczony według stawki VAT wynoszącej 8% lub 23%.

"W przypadku dostawy przedmiotów kolekcjonerskich, będących przedmiotem wniosku, które zostały przez Pana zaimportowane, możliwość stosowania szczególnej procedury VAT-marża wynika z cytowanego powyżej art. 120 ust. 11 pkt 1 ustawy. Przy czym kwotę nabycia, którą należy uwzględnić przy obliczaniu marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 i 5 ustawy, przyjmuje się w wysokości równej kwocie podstawy opodatkowania zastosowanej przy imporcie towarów powiększonej o należny podatek z tytułu tego importu.

Wskazać należy, że zgodnie z art. 120 ust. 13 ustawy, warunkiem niezbędnym do zastosowania szczególnej procedury marży dla sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich tj. srebrnych monet, w przypadku ich importu – jest dokonanie przez Pana zawiadomienia na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy przed dokonaniem dostawy.

(…) W konsekwencji, należy stwierdzić, że dokonując dostawy srebrnych monet, uprzednio importowanych, wypełniających definicję przedmiotów kolekcjonerskich, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy, wymienionych w art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy może Pan korzystać z opodatkowania na zasadzie procedury VAT-marża na podstawie art. 120 ust. 4 i 5 ustawy w przypadku ich nabycia w ramach importu towarów, w sytuacji spełnienia przez Pana warunku, o którym mowa w art. 120 ust. 13 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik ma prawo zastosować procedurę VAT-marża przy dostawie srebrnych monet kolekcjonerskich, które wcześniej importował.

Interpretacja ta ma znaczenie dla podatnika, który może rozliczać się według szczególnej procedury VAT-marża, co może wpływać na wysokość podatku do zapłacenia. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.488.2022.2.PRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA