Czy premia w ramach programu motywacyjnego jest opodatkowana jako wynagrodzenie za pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Premia w programie motywacyjnym a PIT
Wnioskodawca jest podatnikiem, który jest zatrudniony przez polską spółkę i pełni funkcję członka zarządu. W ramach międzynarodowej grupy do której należy spółka z siedzibą w Niemczech, spółka matka planuje wdrożyć program motywacyjny skierowany między innymi do wybranych pracowników polskiej spółki. W ramach programu przewiduje się wypłatę premii pieniężnej przez spółkę niemiecką. Udział w programie i otrzymanie premii nie będzie wynikać z umowy o pracę ani uchwały powołującej wnioskodawcę na funkcję członka zarządu. Koszty premii wypłaconych na rzecz pracowników polskiej spółki zostaną poniesione przez polską spółkę, natomiast spółka niemiecka będzie odpowiedzialna za zarządzanie oraz administrowanie programem.
REKLAMA
Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy otrzymana premia w przyszłości od spółki niemieckiej powinna być uznana za przychód ze źródła "inne źródła". Mężczyzna uważa, że premia powinna zostać uznana jako przychód z z ,,innych źródeł''.
KIS: otrzymana premia stanowi przychód z innych źródeł
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ stwierdził, że premia, którą podatnik otrzymał od spółki niemieckiej w ramach programu motywacyjnego, powinna zostać uznana za przychód z innych źródeł i podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. KIS wskazała, że art. 11 ust. 1 ustawy o PIT definiuje przychodami pieniądze, wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez podatnika w danym roku kalendarzowym. Natomiast źródłami przychodów, zgodnie z art. 10 ustawy, są określone kategorie, takie jak stosunek służbowy, stosunek pracy, emerytura, renta. Organ podatkowy podkreślił również, że art. 20 ust. 1 ustawy o PIT wyjaśnia, że przychody z innych źródeł obejmują różne rodzaje przychodów, w tym np. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) i inne nieodpłatne świadczenia. KIS przyjęła, że przepis ma charakter wyliczeniowy i obejmuje tylko przykładowe źródła przychodów, natomiast inne przychody, które nie mieszczą się określonych kategoriach, mogą być zakwalifikowane jako przychody z innych źródeł.
Według organu podatkowego, premia, która została przyznana w ramach programu motywacyjnego, nie spełnia warunków, aby zostać zakwalifikowana jako przychód ze stosunku pracy lub innych wymienionych źródeł przychodów, takich jak członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej. KIS podkreśliła, że premia nie jest elementem umowy o pracę ani nie wynika z dokumentów wewnętrznych obowiązujących w polskiej spółce, więc nie podlega definicji wynagrodzenia z pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.