REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy premia w ramach programu motywacyjnego jest opodatkowana jako wynagrodzenie za pracę?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że premia przyznana w ramach programu motywacyjnego nie spełnia warunków do zakwalifikowania jej jako przychodu ze stosunku pracy lub innych określonych źródeł przychodów, ponieważ nie wynika z umowy o pracę ani z wewnętrznych dokumentów firmy, dlatego podlega kategorii "przychodu z innych źródeł''.

Premia w programie motywacyjnym a PIT

Wnioskodawca jest podatnikiem, który jest zatrudniony przez polską spółkę i pełni funkcję członka zarządu. W ramach międzynarodowej grupy do której należy spółka z siedzibą w Niemczech, spółka matka planuje wdrożyć program motywacyjny skierowany między innymi do wybranych pracowników polskiej spółki. W ramach programu przewiduje się wypłatę premii pieniężnej przez spółkę niemiecką. Udział w programie i otrzymanie premii nie będzie wynikać z umowy o pracę ani uchwały powołującej wnioskodawcę na funkcję członka zarządu. Koszty premii wypłaconych na rzecz pracowników polskiej spółki zostaną poniesione przez polską spółkę, natomiast spółka niemiecka  będzie odpowiedzialna za zarządzanie oraz administrowanie programem.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy  otrzymana premia w przyszłości od spółki niemieckiej  powinna być uznana za przychód ze źródła "inne źródła". Mężczyzna uważa, że premia powinna zostać uznana jako przychód z z ,,innych źródeł''.

KIS: otrzymana premia stanowi przychód z innych źródeł 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ stwierdził, że premia, którą podatnik otrzymał od spółki niemieckiej w ramach programu motywacyjnego, powinna zostać uznana za przychód z innych źródeł i podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. KIS wskazała, że art. 11 ust. 1 ustawy o PIT definiuje przychodami pieniądze, wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez podatnika w danym roku kalendarzowym. Natomiast źródłami przychodów, zgodnie z art. 10 ustawy, są określone kategorie, takie jak stosunek służbowy, stosunek pracy, emerytura, renta. Organ podatkowy podkreślił również, że art. 20 ust. 1 ustawy o PIT wyjaśnia, że przychody z innych źródeł obejmują różne rodzaje przychodów, w tym np. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) i inne nieodpłatne świadczenia. KIS przyjęła, że przepis ma charakter wyliczeniowy i obejmuje tylko przykładowe źródła przychodów, natomiast inne przychody, które nie mieszczą się określonych kategoriach, mogą być zakwalifikowane jako przychody z innych źródeł.

Według organu podatkowego, premia, która została przyznana w ramach programu motywacyjnego, nie spełnia warunków, aby zostać zakwalifikowana jako przychód ze stosunku pracy lub innych wymienionych źródeł przychodów, takich jak członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej. KIS podkreśliła, że premia nie jest elementem umowy o pracę ani nie wynika z dokumentów wewnętrznych obowiązujących w polskiej spółce, więc nie podlega definicji wynagrodzenia z pracy. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.563.2022.3.MR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA