REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obywatel Białorusi pełniący funkcję w zarządzie polskiej spółki musi płacić w Polsce ryczałt od wynagrodzenia?

księgowość, rachunkowość, podatki, ryczałt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że wynagrodzenie obywatela Białorusi z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 20%.

Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego przez nierezydenta

Wnioskodawca jest obywatelem Białorusi i posiada tam rezydencję podatkową. Na terytorium Białorusi przebywa więcej niż 183 dni w roku podatkowym. Kraj ten stanowi dla wnioskodawcy centrum interesów osobistych oraz gospodarczych. Od 2022 r. mężczyzna pełni funkcję członka zarządu w polskiej spółce na podstawie stosunku powołania. W celu wykonywania funkcji członka zarządu w polskiej spółce okresowo przebywa w Polsce. Pobyt w Polsce nie przekracza 183 dni w roku podatkowym. Wnioskodawca posiada również umowę o pracę zawartą ze spółką z siedzibą na Białorusi. Praca, w ramach zawartej umowy o pracę, jest wykonywana na Białorusi.

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wynagrodzenie ze stosunku powołania na członka zarządu polskiej spółki podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 20%.

KIS: wynagrodzenie wnioskodawcy jest opodatkowane ryczałtem 20%

REKLAMA

Dyrektor KIS, uwzględniając przedstawione informacje oraz obowiązujące regulacje prawne, potwierdził, że podatnik, będący obywatelem Białorusi i otrzymujący wynagrodzenie od płatnika, podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wynagrodzenie wnioskodawcy za pełnienie funkcji członka zarządu spółki jest opodatkowane 20% ryczałtowym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także w kontekście art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co więcej, na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik zobowiązany jest do pobrania tego podatku.

Organ podatkowy zaznaczył, że przedstawienie certyfikatu rezydencji jest istotne wyłącznie w celu zastosowania stawki podatku wynikającej z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolnienia z obowiązku pobrania (zapłacenia) podatku zgodnie z taką umową. W przypadku braku certyfikatu rezydencji przez nierezydenta, w Polsce pobrany zostanie podatek w formie ryczałtu, wynoszący 20% przychodu, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Certyfikat rezydencji nie jest wymagany do zastosowania ww. przepisu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.1039.2022.1.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA