Czy obywatel Białorusi pełniący funkcję w zarządzie polskiej spółki musi płacić w Polsce ryczałt od wynagrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
- Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego przez nierezydenta
- KIS: wynagrodzenie wnioskodawcy jest opodatkowane ryczałtem 20%
Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego przez nierezydenta
Wnioskodawca jest obywatelem Białorusi i posiada tam rezydencję podatkową. Na terytorium Białorusi przebywa więcej niż 183 dni w roku podatkowym. Kraj ten stanowi dla wnioskodawcy centrum interesów osobistych oraz gospodarczych. Od 2022 r. mężczyzna pełni funkcję członka zarządu w polskiej spółce na podstawie stosunku powołania. W celu wykonywania funkcji członka zarządu w polskiej spółce okresowo przebywa w Polsce. Pobyt w Polsce nie przekracza 183 dni w roku podatkowym. Wnioskodawca posiada również umowę o pracę zawartą ze spółką z siedzibą na Białorusi. Praca, w ramach zawartej umowy o pracę, jest wykonywana na Białorusi.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wynagrodzenie ze stosunku powołania na członka zarządu polskiej spółki podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 20%.
KIS: wynagrodzenie wnioskodawcy jest opodatkowane ryczałtem 20%
REKLAMA
Dyrektor KIS, uwzględniając przedstawione informacje oraz obowiązujące regulacje prawne, potwierdził, że podatnik, będący obywatelem Białorusi i otrzymujący wynagrodzenie od płatnika, podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wynagrodzenie wnioskodawcy za pełnienie funkcji członka zarządu spółki jest opodatkowane 20% ryczałtowym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także w kontekście art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co więcej, na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik zobowiązany jest do pobrania tego podatku.
Organ podatkowy zaznaczył, że przedstawienie certyfikatu rezydencji jest istotne wyłącznie w celu zastosowania stawki podatku wynikającej z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolnienia z obowiązku pobrania (zapłacenia) podatku zgodnie z taką umową. W przypadku braku certyfikatu rezydencji przez nierezydenta, w Polsce pobrany zostanie podatek w formie ryczałtu, wynoszący 20% przychodu, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Certyfikat rezydencji nie jest wymagany do zastosowania ww. przepisu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.