REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obywatel Białorusi pełniący funkcję w zarządzie polskiej spółki musi płacić w Polsce ryczałt od wynagrodzenia?

księgowość, rachunkowość, podatki, ryczałt
księgowość, rachunkowość, podatki, ryczałt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że wynagrodzenie obywatela Białorusi z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w polskiej spółce podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 20%.

Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego przez nierezydenta

REKLAMA

Wnioskodawca jest obywatelem Białorusi i posiada tam rezydencję podatkową. Na terytorium Białorusi przebywa więcej niż 183 dni w roku podatkowym. Kraj ten stanowi dla wnioskodawcy centrum interesów osobistych oraz gospodarczych. Od 2022 r. mężczyzna pełni funkcję członka zarządu w polskiej spółce na podstawie stosunku powołania. W celu wykonywania funkcji członka zarządu w polskiej spółce okresowo przebywa w Polsce. Pobyt w Polsce nie przekracza 183 dni w roku podatkowym. Wnioskodawca posiada również umowę o pracę zawartą ze spółką z siedzibą na Białorusi. Praca, w ramach zawartej umowy o pracę, jest wykonywana na Białorusi.

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wynagrodzenie ze stosunku powołania na członka zarządu polskiej spółki podlega opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 20%.

KIS: wynagrodzenie wnioskodawcy jest opodatkowane ryczałtem 20%

REKLAMA

Dyrektor KIS, uwzględniając przedstawione informacje oraz obowiązujące regulacje prawne, potwierdził, że podatnik, będący obywatelem Białorusi i otrzymujący wynagrodzenie od płatnika, podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wynagrodzenie wnioskodawcy za pełnienie funkcji członka zarządu spółki jest opodatkowane 20% ryczałtowym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także w kontekście art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co więcej, na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik zobowiązany jest do pobrania tego podatku.

Organ podatkowy zaznaczył, że przedstawienie certyfikatu rezydencji jest istotne wyłącznie w celu zastosowania stawki podatku wynikającej z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolnienia z obowiązku pobrania (zapłacenia) podatku zgodnie z taką umową. W przypadku braku certyfikatu rezydencji przez nierezydenta, w Polsce pobrany zostanie podatek w formie ryczałtu, wynoszący 20% przychodu, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Certyfikat rezydencji nie jest wymagany do zastosowania ww. przepisu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.1039.2022.1.WS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA