REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT od zakupu i utrzymania koni w ramach działalności gospodarczej?

morskie oko konie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych, poniesionych na zakup i utrzymanie koni, jeśli planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. 

Zakup i utrzymanie konia

Spółka planuje rozszerzyć swoją działalność o chów i hodowlę koni oraz nabyć konia, który będzie służył jako reproduktor. Kupiony koń będzie brał udział w wyścigach konnych i treningach, a Spółka będzie miała prawo do własności jego potomstwa, które będzie przeznaczone na sprzedaż. 

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki związane z nabyciem i utrzymaniem konia będą udokumentowane fakturami VAT. Spółka planuje także świadczenie usług reklamowych przez umieszczanie oznaczeń (logo) podmiotów powiązanych na plastronach noszonych przez konia lub dżokeja na zawodach. Wydatki na utrzymanie konia będą ponoszone wyłącznie po formalnej zmianie umowy spółki i rozszerzeniu jej przedmiotu działalności. 

Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz czynności zwolnione od tego podatku. Planowany zakup konia i związane z nim towary i usługi będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT. Zakupiony koń będzie wykorzystywany tylko do działalności gospodarczej Spółki. Uczestnikiem zawodów konnych na zakupionym koniu będzie osoba zatrudniona wyłącznie do tego celu, niebędąca powiązana ze Spółką. Kon na zawodach będzie reprezentował tylko Spółkę, a na plastronach będą umieszczane nazwy Spółki lub logo produktów sprzedawanych przez Spółkę, jak również nazwy/logo innych niepowiązanych podmiotów reklamujących się.

W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących Wydatków wskazanych w stanie faktycznym poniesionych na zakup i utrzymanie konia?

Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez Wnioskodawcę, Dyrektor KIS stwierdził, że Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT, ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących wydatków na zakup i utrzymanie konia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mając zatem na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zostaną spełnione, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od wydatków związanych z nabyciem konia, jak również od zakupów dotyczących utrzymania konia. Podkreślenia wymaga jednak, że mogą Państwo zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy o VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą związaną z chowem i hodowlą koni, ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących zakupu i utrzymania konia. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.771.2022.4.WN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA