REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność rzeczoznawcy majątkowego uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność rzeczoznawcy majątkowego określona kodem PKD 68.31.Z. uprawnia podatnika do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT.

Działalność rzeczoznawczy majątkowego a zwolnienie od VAT

Wnioskodawca jest podatnikiem posiadającym uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego w zakresie wyceny nieruchomości. Od stycznia 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako rzeczoznawca majątkowy. Przeważająca działalność gospodarcza w CEIDG została oznaczona symbolem PKD 68.31.Z. Działalność podatnika polega na sporządzaniu operatów szacunkowych określających wartość nieruchomości jako przedmiotu prawa własności lub innych praw do nieruchomości. Przedsiębiorca nie świadczy innych usług ani nie wykonuje innej działalności gospodarczej. Nigdy nie świadczył ani nie świadczy usług doradczych, ani innych usług zawartych w art. 113 ust. 1 i 9 oraz ust. 13 ustawy o VAT. Mężczyzna oświadczył, że sprzedaż z działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym oraz w ostatnich 13 miesiącach nie przekroczyła kwoty 200.000,00 zł. Od marca 2022 r. wnioskodawca zrezygnował ze statusu podatnika VAT czynnego i skorzystał ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy.

REKLAMA

Wątpliwości zainteresowanego dotyczą ustalenia, czy określona powyżej działalność gospodarcza uprawnia go do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT.

Podatnik ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego od VAT

Dyrektor KIS stwierdził, że działalność gospodarcza podatnika, oznaczona kodem PKD 68.31.Z., uprawnia go do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. 

REKLAMA

Organ podatkowy wskazał, że w analizowanej sprawie istotny jest charakter opisanych czynności (usług polegających na sporządzaniu operatów szacunkowych określających wartość nieruchomości jako przedmiotu prawa własności lub innych praw do nieruchomości) wykonywanych przez przedsiębiorcę w ramach działalności gospodarczej, który nie wskazuje, aby świadczył on usługi doradcze. Ponadto, organ zauważył, że wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nigdy nie świadczył, ani nie świadczy usług doradczych, ani innych usług zawartych w art. 113 ust. 1 i 9 oraz ust. 13 ustawy o VAT. Zatem z okoliczności sprawy wynika, że nie będzie on wykonywać czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ww. ustawy.

"W konsekwencji powyższego należy wskazać, że skoro Pana sprzedaż z działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym oraz w ostatnich 13 miesiącach nie przekroczyła kwoty 200.000 zł, to może Pan korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy. W kolejnych latach, jeżeli wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy nie przekroczy kwoty 200.000 zł, to nadal będzie mógł Pan korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy" - uznał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże KIS zaznaczyła, że jeżeli wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT przekroczy u wnioskodawcy kwotę 200.000 zł, to zwolnienie utraci moc, począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Co więcej, podatnik utraci prawo do zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ww. ustawy w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 tej ustawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.393.2022.1.AKS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA