Czy można odliczyć VAT od budowy budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej?

REKLAMA
REKLAMA
- Budowa budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej a VAT
- Możliwość odliczenia VAT od budowy budynku mieszkalno-biurowego
Budowa budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej a VAT
Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowo-księgowych i będący czynnym podatnikiem VAT, obecnie działa w wynajmowanym lokalu. Z myślą o rozwijającej się firmie planuje wybudować własny budynek na posiadanej przez siebie działce budowlanej. Niestety, zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, działka ta przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową, co uniemożliwia budowę budynku wyłącznie dla celów biznesowych. Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia, wnioskodawca zamierza postawić budynek o charakterze mieszkalno-biurowym. Chociaż konstrukcyjnie budynek będzie przystosowany głównie do celów mieszkaniowych, przedsiębiorca nie planuje go w ten sposób wykorzystywać. Całość obiektu ma służyć prowadzonej działalności gospodarczej. Pomieszczenie przeznaczone pierwotnie na cele mieszkalne ma pełnić funkcję pomocniczą, na przykład jako magazyn czy pomieszczenia socjalne. Wnioskodawca będzie używał przedmiotowego budynku do prowadzenia czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy może odliczyć podatek VAT naliczony od całej wartości usługi budowlanej dotyczącej budowy ww. budynku.
Możliwość odliczenia VAT od budowy budynku mieszkalno-biurowego
REKLAMA
Dyrektor KIS wydał interpretację, w której potwierdził, że podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony od całej wartości usługi budowlanej dotyczącej budowy budynku mieszkalno-biurowego, który zamierza wykorzystywać na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Organ podatkowy wskazał, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. KIS zauważyła, że w przedmiotowej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będą spełnione, ponieważ wnioskodawca będzie wykorzystywał budynek do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i nie będzie on wykorzystywany do celów prywatnych. Ponadto, przedsiębiorca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym podatnik będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu budowy ww. budynku na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ww. ustawy. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 tej ustawy.
"Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy stwierdzam, że będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową budynku, ponieważ budynek ten będzie przez Pana wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA