REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi mechanika lotniczego mogą korzystać ze zwolnienia od VAT?

Samolot

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wnioskodawczyni świadcząca usługi mechanika lotniczego zawarte w kodzie PKD 33.16.Z. (naprawa i konserwacja statków powietrznych i statków kosmicznych) będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT.

Usługi mechanika lotniczego a opodatkowanie VAT

Wnioskodawczyni złożyła wniosek o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Kod PKD prowadzonej przez nią działalności to 33.16.Z. We wniosku zaznaczyła opcję, że jej firma będzie zwolniona od podatku VAT. Wartość sprzedaży, bez kwoty podatku, nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Kobieta wskazała, że przewidywana wartość sprzedaży w roku 2022 nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200.000 zł. Oprócz świadczenia usług mechanika lotniczego nie dokonuje/nie będzie dokonywała dostawy towarów oraz nie świadczy/nie świadczyła innych usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Czynności wykonywane przez wnioskodawczynię w ramach prowadzonej działalności nie polegają/nie będą polegały na udzielaniu „porad, opinii i wyjaśnień” charakterystycznych dla usług doradztwa.

REKLAMA

Wątpliwości zainteresowanej dotyczą ustalenia, czy świadcząc usługi mechanika lotniczego, będzie zobowiązana odprowadzać podatek VAT, czy może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT

Według stanowiska KIS, wnioskodawczyni świadcząca usługi mechanika lotniczego będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

REKLAMA

"W związku z powyższym, skoro od 4 sierpnia rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechanika lotniczego, a przewidywana wartość sprzedaży w 2022 r., w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w tym roku podatkowym (tj. 2022 r.) nie przekroczy kwoty 200.000 zł, to może Pani korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy, a w konsekwencji nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku VAT z tytułu świadczenia ww. usług".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy wskazał przy tym, że w kolejnych latach, jeżeli wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nie przekroczy kwoty 200.000 zł, to wnioskodawczyni nadal będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w ww. uregulowaniu.

Jednakże, KIS zaznaczyła, że jeżeli wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT przekroczy kwotę 200.000 zł (a w roku 2022 przekroczy tę kwotę w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym), to zwolnienie utraci moc, począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Organ podkreślił, że podatniczka również utraci prawo do zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ww. ustawy w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.335.2022.2.JK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA