REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na studia podyplomowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

studentka zadowolona radosna zasiłek stypendium bezrobotna dofinansowanie studia uczelnia uniwersytet wyższa szkoła socjal
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe wnioskodawcy są uzasadnione w kontekście jego działalności gospodarczej i mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ przyczyniają się do rozwoju zawodowego i mają bezpośredni wpływ na źródło jego przychodów.

Wydatki na studia a koszt podatkowy 

Wnioskodawca jest samodzielnym przedsiębiorcą w dziedzinie oprogramowania i chce poszerzyć swoje kompetencje. Aktualnie świadczy usługi programistyczne, tworzy oprogramowanie, testy jednostkowe, oraz wspomaga w zakresie bezpieczeństwa IT. Jednakże, brak mu specjalistycznej wiedzy związanej z analizą dużych danych i programowaniem w konkretnej dziedzinie. W związku z tym, podatnik planuje ukończenie płatnych studiów podyplomowych na kierunku związanym z analizą dużych danych i programowaniem. Wydatek na studia ma poprawić jego konkurencyjność na rynku oraz umożliwić mu świadczenie bardziej zaawansowanych usług na rzecz obecnych i przyszłych klientów. Wnioskodawca ma przekonanie, że nabycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności przyczyni się do rozwoju jego działalności, zwiększenia przychodów oraz umożliwi świadczenie bardziej zaawansowanych usług, co przyczyni się do jego sukcesu na rynku.

REKLAMA

Podatnik skierował pytanie do KIS czy wydatki na studia podyplomowe mające na celu podniesienie jego kwalifikacji zawodowych, mogą być uznane za koszty działalności gospodarczej. Wnioskodawca uważa, że poniesione wydatki stanowią koszt podatkowy. 

KIS: wydatki na studia stanowią koszt uzyskania przychodów 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko prze wnioskodawcę jest prawidłowe. W opinii organu podatkowego wydatki na studia podyplomowe podatnika są uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej i mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS wyjaśniła, że koszty uzyskania przychodów to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych. Organ uznał, że wydatki muszą być związane z działalnością gospodarczą i mieć bezpośredni wpływ na uzyskiwane przychody lub zachowanie źródła przychodów.

 KIS zaznaczyła, że studia podyplomowe dla wnioskodawcy są związane z rozwojem umiejętności i wiedzy w obszarze, który ma bezpośredni wpływ na jego działalność. Organ przyznał, że wydatki na studia są ponoszone w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodów z prowadzonej działalności. Ponadto, studia podyplomowe nie są wymienione w katalogu kosztów, które są wyłączone z uznania za koszty uzyskania przychodów. Ponadto, KIS uznała, że wydatki na studia pomagają wnioskodawcy w zdobyciu specjalistycznych umiejętności z obszaru, który jest ważny w jego branży, co przyczynia się do rozwoju zawodowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.674.2022.1.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA