REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na studia podyplomowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

studentka zadowolona radosna zasiłek stypendium bezrobotna dofinansowanie studia uczelnia uniwersytet wyższa szkoła socjal
studentka zadowolona radosna zasiłek stypendium bezrobotna dofinansowanie studia uczelnia uniwersytet wyższa szkoła socjal
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe wnioskodawcy są uzasadnione w kontekście jego działalności gospodarczej i mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ przyczyniają się do rozwoju zawodowego i mają bezpośredni wpływ na źródło jego przychodów.

Wydatki na studia a koszt podatkowy 

Wnioskodawca jest samodzielnym przedsiębiorcą w dziedzinie oprogramowania i chce poszerzyć swoje kompetencje. Aktualnie świadczy usługi programistyczne, tworzy oprogramowanie, testy jednostkowe, oraz wspomaga w zakresie bezpieczeństwa IT. Jednakże, brak mu specjalistycznej wiedzy związanej z analizą dużych danych i programowaniem w konkretnej dziedzinie. W związku z tym, podatnik planuje ukończenie płatnych studiów podyplomowych na kierunku związanym z analizą dużych danych i programowaniem. Wydatek na studia ma poprawić jego konkurencyjność na rynku oraz umożliwić mu świadczenie bardziej zaawansowanych usług na rzecz obecnych i przyszłych klientów. Wnioskodawca ma przekonanie, że nabycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności przyczyni się do rozwoju jego działalności, zwiększenia przychodów oraz umożliwi świadczenie bardziej zaawansowanych usług, co przyczyni się do jego sukcesu na rynku.

REKLAMA

Podatnik skierował pytanie do KIS czy wydatki na studia podyplomowe mające na celu podniesienie jego kwalifikacji zawodowych, mogą być uznane za koszty działalności gospodarczej. Wnioskodawca uważa, że poniesione wydatki stanowią koszt podatkowy. 

KIS: wydatki na studia stanowią koszt uzyskania przychodów 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko prze wnioskodawcę jest prawidłowe. W opinii organu podatkowego wydatki na studia podyplomowe podatnika są uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej i mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS wyjaśniła, że koszty uzyskania przychodów to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych. Organ uznał, że wydatki muszą być związane z działalnością gospodarczą i mieć bezpośredni wpływ na uzyskiwane przychody lub zachowanie źródła przychodów.

 KIS zaznaczyła, że studia podyplomowe dla wnioskodawcy są związane z rozwojem umiejętności i wiedzy w obszarze, który ma bezpośredni wpływ na jego działalność. Organ przyznał, że wydatki na studia są ponoszone w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodów z prowadzonej działalności. Ponadto, studia podyplomowe nie są wymienione w katalogu kosztów, które są wyłączone z uznania za koszty uzyskania przychodów. Ponadto, KIS uznała, że wydatki na studia pomagają wnioskodawcy w zdobyciu specjalistycznych umiejętności z obszaru, który jest ważny w jego branży, co przyczynia się do rozwoju zawodowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.674.2022.1.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA