Czy przeniesienie składników majątku z prowadzonej działalności gospodarczej do spółki komandytowo-akcyjnej rodzi skutki na gruncie podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Aport składników majątku do spółki komandytowo-akcyjnej
- Będzie podlegał zwolnieniu z podatku PIT
- Podsumowanie
Aport składników majątku do spółki komandytowo-akcyjnej
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Prowadzi on działalność polegającą na transporcie drogowym towarów, sprzedaży hurtowej samochodów osobowych i furgonetek oraz pozostałych pojazdów samochodowych.
REKLAMA
REKLAMA
W celu zwiększenia efektywności i zabezpieczenia swojej działalności, Wnioskodawca dokonał przeniesienia składników majątku, w tym ruchomości, wierzytelności i zobowiązań, koncesji, licencji i zezwoleń, patentów i innych praw własności przemysłowej, praw autorskich, tajemnic przedsiębiorstwa oraz środków pieniężnych i rachunków bankowych, do spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Przedmiot aportu stanowił przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych.
W związku z tym, Wnioskodawca zadał pytanie: Czy Aport opisanych wyżej składników majątku do SKA będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT?
Będzie podlegał zwolnieniu z podatku PIT
Dyrektor KIS stwierdził, że aport opisanych składników majątku do spółki będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego jako wkład niepieniężny przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
"Prawidłowo oceniła Pani, że opisany przez Panią przedmiot Aportu jest przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prawidłowo uznała Pani również, że wniesienie Aportu do spółki będzie dla Pani źródłem przychodów (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy), które mogą być wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioskodawca otrzymał informację, że dokonanie aportu składników majątku do spółki SKA będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że podatnik nie będzie musiał odprowadzać podatku z tytułu przeniesienia tych składników do spółki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.