REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są obowiązki spółki w zakresie podatku akcyzowego po utracie koncesji na farmy fotowoltaiczne?

pieniądze środowisko
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że z chwilą utraty koncesji spółka powinna wyrejestrować się z CRPA ze względu na to, że nie jest płatnikiem podatku akcyzowego. Dodatkowo, z chwilą utraty koncesji zpółka winna zaprzestać składania deklaracji AKC-4, ponieważ całą wyprodukowaną energię sprzedaje podmiotowi, który posiada koncesję.

Cofnięta koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej

Pewna spółka jest właścicielem dwóch farm fotowoltaicznych, z których każda ma moc 0,990 MW. Posiadała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, jednak została ona cofnięta. Spółka była zarejestrowana w CRPA oraz składała deklaracje podatkowe AKC-4. Sprzedaje całą wyprodukowaną energię podmiotowi posiadającemu koncesję i nie sprzedaje energii odbiorcy końcowemu.

REKLAMA

W związku z tym, spółka chciała dowiedzieć się, czy z chwilą utraty koncesji powinna wyrejestrować się z CRPA oraz, czy powinna zaprzestać składać deklaracje AKC-4 oraz odprowadzać podatek akcyzowy od zużytej energii.

Spółka nie jest już płatnikiem podatku akcyzowego

REKLAMA

W odpowiedzi na pytania Dyrektor KIS stwierdził, że po utracie koncesji spółka powinna wyrejestrować się z CRPA, ponieważ nie jest już płatnikiem podatku akcyzowego. Ponadto, spółka powinna zaprzestać składania deklaracji AKC-4, ponieważ cała wyprodukowana energia jest sprzedawana podmiotowi z koncesją. 

"W tej zatem sytuacji Wnioskodawca nie dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie energii elektrycznej. Biorąc równocześnie pod uwagę, że z wniosku nie wynika aby Wnioskodawca dokonywał innych czynności, które skutkowałby obowiązkiem rejestracji w CRPA, Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy, w myśl którego Spółka, w związku z utratą koncesji, powinna wyrejestrować się z CRPA, tj. złożyć właściwemu dyrektorowi izby administracji skarbowej zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania działalności lub czynności będących podstawą do rejestracji w CRPA, o czym stanowi art. 19 ust. 1 ustawy

(…) Z dniem utraty koncesji, (biorą pod uwagę opis stanu faktycznego) Wnioskodawca utracił status podatnika. Tym samym od dnia [….] nabywana przez Wnioskodawcę energia elektryczna powinna być nabywana po cenie uwzględniającej podatek akcyzowy. Od tego też dnia na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek rozliczenia, zadeklarowania i zapłaty akcyzy od nabywanej i zużywanej na potrzeby własne energii elektrycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętać jednak należy, że Wnioskodawca był podatnikiem od energii elektrycznej nabywanej i zużywanej na potrzeby własne do dnia cofnięcia koncesji. Tym samym energia elektryczna nabyta i zużyta przez Wnioskodawcę do czasu cofnięcia koncesji, winna być przez Wnioskodawcę rozliczona, co do zasady, zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że spółka powinna wyrejestrować się z CRPA po utracie koncesji oraz zaprzestać składania deklaracji AKC-4 i odprowadzania podatku akcyzowego od zużytej energii. Spółka powinna również uwzględnić opodatkowanie zakupionej ilości energii elektrycznej używanej na potrzeby własne podatkiem akcyzowym. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.142.2022.2.MK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA