REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można rozliczać przychody z usług streamingowych w formie zryczałtowanego podatku dochodowego?

robot disc jockey dj ai si sztuczna inteligencja muzyka przeboje hity rozrywka zabawa
robot disc jockey dj ai si sztuczna inteligencja muzyka przeboje hity rozrywka zabawa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że przychody otrzymywane przez Wnioskodawcę z tytułu usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych za wynagrodzeniem, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 59.20.4, mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%.

Przychody z tytułu „Usług streamingowych”, a ryczałt

REKLAMA

Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, ma zamiar rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą. Planuje zawrzeć umowę licencyjną z zagranicznym dystrybutorem, dotyczącą używania utworów muzycznych, których jest autorem. W ramach umowy licencyjnej Wnioskodawca zamierza sprzedawać licencje na wykorzystanie tych utworów, w tym ich sprzedaż, nadawanie w Internecie i udostępnianie w mediach cyfrowych. Licencje będą udzielane w ramach usług streamingowych, a wynagrodzenie będzie oparte na ilości odtworzeń utworów. 

REKLAMA

Publikowane utwory muzyczne będą przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062). W rozumieniu powyższej ustawy Wnioskodawca będzie twórcą. Powstałe utwory będą wynikiem indywidualnej twórczości w postaci audio. Publikacja na portalu będzie wynikać z korzystania przez Wnioskodawcę ze swoich praw autorskich - wskazano w stanie faktycznym. 

Wnioskodawca zamierza rozliczać przychody z tej działalności opodatkowane ryczałtem, więc zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej opodatkowania tych przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. 

Pytanie, które zadał, brzmiało: Czy uzyskiwane od 2022 r. przychody z tytułu „Usług streamingowych”, polegających na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem, opisanych szczegółowo w opisie zdarzenia przyszłego mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5 %?

Stawka ryczałtu 8,5 %

REKLAMA

Dyrektor KIS udzielił następującej odpowiedzi na zapytanie Wnioskodawcy. Przychody uzyskiwane z usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji na utwory muzyczne, mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki 8,5%. 

Organ administracji skarbowej uznał, że w omawianym przypadku spełnione są warunki do zastosowania zryczałtowanego podatku dochodowego. Powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług.

"Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że zamierza Pan rozpocząć w 2022 r. prowadzenie działalności gospodarczej. W ramach planowanej działalności zawrze Pan umowę licencyjną z zagranicznym Dystrybutorem, świadcząc usługi streamingowe sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 59.20.4 – Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzamy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolami 59.20.4 – Udzielanie licencji na korzystanie z praw do oryginałów nagrań dźwiękowych i muzycznych mogą być opodatkowane stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – uzyskiwane przez Pana od 2022 r. przychody z tytułu usług streamingowych, polegających na udzielaniu licencji na utwory muzyczne za wynagrodzeniem mogą być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 8,5 %." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z interpretacji organu administracji skarbowej wynika, że Wnioskodawca może rozliczać przychody z usług streamingowych w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W związku z tym, Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia swoich przychodów zgodnie ze stawką ryczałtu 8,5 %.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.489.2022.3.KP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA